ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 107-118: Πρωταθλητές Ανατολής οι Μπακς και τώρα… ραντεβού με την ιστορία!

Οι Μπακς, με υποδειγματική εμφάνιση, επιβλήθηκαν των Χοκς με 118-107 στην Ατλάντα και με συνολικό σκορ 4-2 προκρίθηκαν στους τελικούς του NBA μετά από 47 χρόνια.

Περίμεναν καρτερικά αυτή τη στιγμή… Τελικά, μετά κόπων και βασάνων, αυτή η περιπόθητη στιγμή έφτασε για τους Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι με τη λήξη του επίμοχθου Game 6 της σειράς των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας κόντρα στους Ατλάντα Χοκς, αναδείχθηκαν πρωταθλητές της Ανατολής και επέστρεψαν ευκλεώς στους τελικούς του NBA, 47 χρόνια μετά την τελευταία τους συμμετοχή, το μακρινό 1974!

Απόντος του ηγέτη τους, Γιάννη, οι Μπακς δεν είχαν άλλη επιλογή από το να κάνουν καλά όλα τα βασικά σε επίθεση και άμυνα στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Εν συνόλω θα λέγαμε πως τα κατάφεραν. Με… πρωτομάστορα το αφιονισμένο Κρις Μίντλετον και λυσιτελείς τους Τζρου Χόλιντεϊ, Πατ Κόνατον και Μπρουκ Λόπεζ, τα «ελάφια» είδαν το ματς να μην ξεφεύγει ποτέ από τον έλεγχό τους. Τουναντίον, με όπλα την άμυνά τους, τους εύκολους πόντους στο τρανζίσιον και το περιφερειακό σουτ… εξετέλεσαν επιτυχώς την αποστολή και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους τελικούς του NBA, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Φίνιξ Σανς.

Οι φιλότιμοι Χοκς είχαν τον ηγέτη τους, Τρέι Γιανγκ, έξω από τα… συνηθισμένα νερά του, εμφανώς επηρεασμένο από τον τραυματισμό του. Η επίθεση των «γερακιών» δεν ήταν η ενδεδειγμένη για την κρισιμότητα του αγώνα, η δημιουργία τους σχεδόν… ανύπαρκτη, αλλά σε αυτό ευθύνεται και η άμυνα των Μπακς, η οποία πήρε πολύ υψηλό βαθμό στην εξουδετέρωση των επιθετικών ατού των γηπεδούχων.

Το διακύβευμα του αγώνα προκάλεσε στην αρχή εκνευρισμό στις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν αγχωμένες, με επιγέννημα την αφλογιστία πίσω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων. Προϊόντος του χρόνου, όμως, η εμπροσθοφυλακή των Μπακς ήταν πολύ πιο παραγωγική, βρίσκοντας αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον, ενώ από τη δεύτερη περίοδο βελτιώθηκε και το περιφερειακό τους σουτ.

Τα «ελάφια» έκαναν πιο δυναμικό ξεκίνημα στο ματς και με… μούσκουλα στην άμυνα και… σβελτάδα στην επίθεση, προηγήθηκαν γρήγορα με διαφορές στις παρυφές των 10 πόντων, καταφέρνοντας, εν συνεχεία, να μη χάσουν ποτέ την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, παρά κάποια βραχύβια ξεσπάσματα των Χοκς. Εν τέλει, το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε στο 47-43, σκορ που άφηνε ικανοποιημένους μόνο τους γηπεδούχους.

Ο Κρις Μίντλετον δήλωσε… παρών στην τρίτη περίοδο στέλνοντας τον Χέρτερ στο… σχολείο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (60-45) για τους Μπακς στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έκτοτε, οι Μπακς ήταν απλά… καταιγιστικοί έξω από την περίμετρο, εν αντιθέσει με τους Χοκς που έπαθαν… τρικυμία. Ο Μίντλετον πήρε φωτιά (23 πόντοι στην 3η περίοδο) και η αναπάντεχα καταπληκτική εμφάνιση του Καμ Ρέντις (21 πόντοι με 6/7 τρίποντα) ήταν ο μοναδικός λόγος που η διαφορά δεν… εκτοξεύτηκε στο διάστημα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 91-72. Το τέταρτο δωδεκάλεπτο είχε αποκτήσει… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Μπακς απλά να κάνουν συντήρηση της υπέρ τους διαφοράς -παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Χοκς να κάνουν το… θαύμα, μειώνοντας μέχρι και στους 6 πόντους τη διαφορά- και την ιστορικής σημασίας νίκη να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο για τα «ελάφια».

[5]

ΠΗΡΑΝ ΕΥΚΟΛΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΗΠΕΔΟ

Η άμυνα ήταν το κλειδί στο πρώτο ημίχρονο για να βρουν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον οι Μπακς. Δεδομένου ότι, δεν είχαν το εύκολο σουτ ή το σημείο αναφοράς τους στην επίθεση, τον Γιάννη, οι Μπακς βρήκαν εναλλακτικό τρόπο μόνιμης απειλής, τρέχοντας ακατάπαυστα το γήπεδο μετά από εξαιρετικές άμυνες. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι πόντοι ανοιχτού γηπέδου ήταν 11-2 υπέρ των Μπακς στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΧΟΛΙΝΤΕΪ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Ο γκαρντ των Μπακς ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικός σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Τα έκανε κυριολεκτικά ΟΛΑ και ήταν ο πολιορκητικός κριός των Μπακς μέχρι να αναλάβει δράση στην 3η περίοδο ο Μίντλετον, ολοκληρώνοντας το ματς με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες. Πανταχού παρών!

«ΤΡΙΠΟΝΤΗ» ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ

Το 5/19 του πρώτου ημιχρόνου στα σουτ τριών πόντων δεν προϊδέαζε γι’ αυτό που θα ακολουθούσε. Ένα πραγματικό σόου των Μπακς από την περίμετρο στο δεύτερο ημίχρονο (12/26 τρίποντα), εκτόξευσε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, με τον Μίντλετον να δίνει το σύνθημα στην τρίτη περίοδο και τους συμπαίκτες του να τον ακολουθούν…

NO YOUNG, NO… PARTY

Εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, ο Τρέι Γιανγκ ήταν σκιά του εαυτού του, ολοκληρώνοντας το ματς με μόλις 14 πόντους και 4/17 σουτ εντός παιδιάς, 0/6 τρίποντα και 5 λάθη… Σίγουρα για τους Χοκς έπαιξε κομβικής σημασίας ρόλο η αναποτελεσματικότητα του ηγέτη τους και αποδείχτηκε περίτρανα η εξάρτηση που έχουν στο παιχνίδι τους από τον 22χρονο γκαρντ.

ΔΕΝ ΕΧΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Η υπεροχή των «ελαφιών» από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν καθολική και αποδεικνύεται από το γεγονός ότι δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ. Απόντος του ηγέτη τους, κατόρθωσαν να προηγούνται σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας την υπέρτατη τιμή της διαφοράς στους 22 πόντους (94-72).