Ζαλγκίρις – Αναντολού Εφές 71-85: «Σίφουνας» η Εφές, παρέσυρε τη Ζαλγκίρις

Ζαλγκίρις – Εφές 71-85: «Σίφουνας» η Εφές, παρέσυρε τη Ζαλγκίρις

Η Αναντολού Εφές άφησε πίσω της τις δύο «βαριές» ήττες από Μπασκόνια και Μονακό και επέστρεψε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα στην EuroLeague, επικρατώντας με 85-71 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, η τουρκική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-10, ενώ το σύνολο του Γιούρι Ζντοβτς υποχώρησε στο 7-18.

Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 20 πόντους και 7 ασίστ, με τους Ροντρίγκ Μπομπουά, Τίμπορ Πλάις και Μπράιαντ Ντάνστον να προσθέτουν από 15, 12 και 11 πόντους αντιστοίχως.

Σε πρώτο πλάνο από πλευράς γηπεδούχων βρέθηκαν οι Τάιλερ Κάβανο (22 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Αρτούρας Μιλάκνις (13 πόντοι) και Τζος Νίμπο (12 πόντοι και 8 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Με τον Ντάνστον να κάνει θραύση, η Εφές προηγήθηκε με 2-9 στα πρώτα 2,5’. Η Ζαλγκίρις δήλωσε την παρουσία της στη Zalgirio Arena με 7-0 σερί (9-9 στο 5’), για να ακολουθήσει επί μέρους 4-12 ως το 9’, με το οποίο η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 13-21. Οι Λιθουανοί βρήκαν δύο καλές εκτελέσεις από την περίμετρο και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με ντεσαβαντάζ τεσσάρων πόντων στο σκορ (19-23).

Η ομάδα του Αταμάν αύξησε εκ νέου την παραγωγικότητά της στη δεύτερη περίοδο, ενώ ταυτοχρόνως έκλεισε όλους τους διαδρόμους στη δική της άμυνα, κάνοντας τη ζωή της ευκολότερη. Ως εκ τούτου, το ρευστό 23-28 του 13’ μετατράπηκε σε 27-41 στο 19’, με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 4-13. Τον επίλογο του πρώτου μέρους έγραψε από την περίμετρο ο Μιλάκνις (30-41).

Οι γηπεδούχοι έχασαν κάθε επαφή με το τουρκικό καλάθι στην τρίτη περίοδο και το πλήρωσαν ακριβά. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έτρεξε ένα 0-10 σερί και προηγήθηκε με διαφορά άνω των 20 πόντων, για πρώτη φορά στο ματς (30-51 στο 23’). Λίγο αργότερα, ο Μίτσιτς ανέβασε τη διαφορά στο +24 (32-56 στο 25’), με την εικόνα να παραμένει απαράλλαχτη στη συνέχεια και, παρά το σπασμωδικό ξέσπασμα της Ζαλγκίρις (38-56 στο 27’), το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα 25 πόντων (40-65).

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, η Εφές έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +28 (42-70), αλλά έκτοτε οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και με τον Κάβανο βασικό εκφραστή των επιθέσεών τους μείωσαν στο -16 (58-74). Ωστόσο, η Εφές είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και με την εμπειρία της υπερασπίστηκε το διψήφιο προβάδισμά ασφαλείας, κατακτώντας χωρίς άγχος το «ροζ φύλλο».

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85