ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ 120-100: Ισοπεδωτικός Γιάννης και νίκη-ανάσα των «ελαφιών»

Η αδιαπέραστη άμυνα και η… άρνηση του Γιάννη να ηττηθεί, έδωσαν στους Μπακς το… φιλί της ζωής και τη νίκη με 120-100 επί των Σανς στο Game 3 των NBA Finals.

Είναι θέσφατο και αποδείχτηκε για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν. Όταν οι Μιλγουόκι Μπακς παίζουν την άμυνα που – διαπιστωμένα – μπορούν να παίξουν, δεν λυγίζουν από καμία ομάδα της λίγκας. Εξάλλου, η… απροσπέλαστη άμυνα αποτελεί μονόδρομο για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, εάν θέλει να προσεγγίσει την ολβιότητα, καθώς χωρίς αυτήν δεν μπορούν να υπερνικήσουν το -κατά κοινή ομολογία- περισσότερο επιθετικό ταλέντο που διαθέτουν οι αντίπαλοί τους. Με την άμυνά τους, λοιπόν, να… τσακίζει κόκκαλα και με αυξημένη παραγωγικότητα στην επίθεσή τους, πήραν την πρώτη νίκη επί των Φίνιξ Σανς στους NBA Finals, κατισχύοντας έναντι των αντιπάλων τους με 120-100 στο Γουισκόνσιν. Η σειρά μειώθηκε σε 2-1 και απέκτησε… χρώμα, μετά τις δύο εύκολες νίκες των Σανς στην Αριζόνα. Ο Γιάννης και η παρέα του άλλαξαν άρδην τα… περισσότερα από τα κακώς κείμενα των δύο πρώτων αγώνων (ιδίως του Game 2) και ισοστάθμισαν την αδιαπέραστη άμυνά τους με ευβουλία στην εμπροσθοφυλακή τους (κυριότερα κοντά στο καλάθι, με τον Γιάννη να θυμίζει… οδοστρωτήρα), καταφέρνοντας να μετατρέψουν σε… τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο του ματς και να πάρουν τη νίκη-ανάσα που τους κρατάει… ζωντανούς στο «κόλπο».

Εκτός του… διαστημικού Γιάννη, οι Μπακς είδαν τον Τζρου Χόλιντεϊ να βγαίνει μπροστά στο πιο καίριο σημείο του ματς, στην τρίτη περίοδο, με το σκορ στο 74-70, απορροφώντας τους κραδασμούς (21 πόντοι, 5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ). Από την πλευρά του, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ στη συγκομιδή των γηπεδούχων.

Στην αντίπερα όχθη, οι Σανς είχαν ως κορυφαίο τον θαλερό Πολ με 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ Κράουντερ και Έιτον σημείωσαν από 18 έκαστος. Σε… ρηχά νερά ο MVP του Game 2, Ντέβιν Μπούκερ, που έμεινε μόλις στους 10 πόντους με 3/14 σουτ εντός παιδιάς…

Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε σε ένα σκληρό… μπρα ντε φερ με συνεχείς εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία του σκορ, τον Μπρουκ Λόπεζ να θυμίζει… μαύρη τρύπα στην άμυνα και τον ΝτιΆντρε Έιτον να είναι ο X-factor της περιόδου (12 πόντους, 6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στην πρώτη περίοδο). Οι Σανς ολοκλήρωσαν προηγούμενοι το πρώτο δωδεκάλεπτο (25-28), το οποίο διακατεχόταν από εύκολους πόντους των φιλοξενούμενων μετά από καταστάσεις πικ εν ρολ και… αστοχία. Τεράστια αστοχία, με τις δύο ομάδες να… σπάνε τα στεφάνια από την περιφέρεια. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Μπακς παρουσίασαν αισθητά βελτιωμένη εικόνα στην άμυνά τους, την οποία εξαργύρωσαν στην επίθεσή τους με διαδοχικούς πόντους κοντά στο καλάθι και τον Γιάννη… πολιορκητικό κριό. Η καλή ψυχολογία που απέκτησαν οι Μπακς, μέσω της άμυνας τους, τους πρόσφερε πόντους και από την περιφέρεια, με Τάκερ και Πόρτις να ευστοχούν σε corner threes, για το +15, ήτοι τη μέγιστη τιμή της διαφοράς υπέρ των Μπακς στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-45.

Η άμυνα ζώνης του Μόντι Γουίλιαμς λειτούργησε ευεργετικά για τους Σανς στο 3ο δωδεκάλεπτο, καθότι σταδιακά άρχισαν να μειώνουν την τιμή της διαφοράς, με τον Κάμερον Τζόνσον να ηγείται της αντεπίθεσής τους (έφτασαν τη διαφορά και στο -4, 74-70). Όμως, κάπου εκεί, έκανε την εμφάνιση του ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος πήρε… φωτιά από την περιφέρεια, κρατώντας τους Μπακς σε θέση οδηγού, με τον Γιάννη να συνεχίζει το δικό του… ρεσιτάλ. Το γήπεδο άρχισε να… γέρνει και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 για τους γηπεδούχους (93-76) στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, με τον Πατ Κόνατον να σκοράρει… at the buzzer για το 98-76 της περιόδου. Αυτό ήταν. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η τέταρτη περίοδος ήταν απλά τυπική διαδικασία, καθώς άπαντες έστρεψαν το βλέμμα τους στο πολύ κρίσιμο Game 4, το οποίο θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο τα ξημερώματα της Πέμπτης (15/7, 04:00, Cosmote Sport 4).

[5]

ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ «ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ»

Οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν το δυνατό τους χαρτί και πέρναγαν συνεχώς την μπάλα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, είτε μετά από καταστάσεις πικ εν ρολ είτε με λόμπες στο λόου ποστ, εκεί όπου ο Γιάννης απλά… δέσποζε. Το συνεχές… τάισμα του «Greek Freak» δημιούργησε ουκ ολίγες φορές ανισορροπία στην άμυνα των Σανς, η οποία έδειξε ανήμπορη να προστατέψει το καλάθι της, εκτός από κάποια λεπτά στην τρίτη περίοδο, στην οποία λειτούργησε η ζώνη του Μόντι Γουίλιαμς.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ Ο ΜΠΟΥΚΕΡ

Ο Ντέβιν Μπούκερ δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, με τους Μπακς να παίρνουν άριστα στην αντιμετώπισή του. Ρεσιτάλ βεβιασμένων επιλογών, κακό shot selection, αδυναμία να βρει ανοιχτούς χώρους, αστοχία, 3/14 σουτ, 1/7 τρίποντα… Σίγουρα ο 24χρονος σκόρερ θα θέλει να αφήσει πίσω του την τραγική εμφάνισή του, για την οποία, όπως προείπαμε, πιστώνεται μεγάλο κρέντιτ η αμυντική λειτουργία των Μπακς.

ΙΔΑΝΙΚΟ SPACING ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ

Με 28 ασίστ για μόλις 9 λάθη γίνεται να χάσεις; Μπα… Οι Μπακς γύρισαν με σύνεση την μπάλα στην επίθεσή τους, είχαν σωστές αποστάσεις και καλή ψυχολογία… Δεν ήθελε και κάτι άλλο για να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δεδομένου ότι η επίθεση τους ήταν αλληλένδετη με την άμυνα… μπετόν αρμέ, από την οποία έχτισαν την αυτοπεποίθησή τους και «μπροστά».

ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

Τα σουτ έπρεπε να μπουν για τους Μπακς και μπήκαν (14/36 τρίποντα, τα περισσότερα εκτελεσμένα με καλές προϋποθέσεις). Ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε αυτά που… έκαιγαν περισσότερο, τη στιγμή που οι Σανς επιχείρησαν την ανατροπή στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με το σκορ στο 74-70. Και τα έβαλε όλα, κόβοντας τον ρυθμό και τα… πόδια των αντιπάλων. Έχει ξαναειπωθεί πολλές φορές. Όταν ο Χόλιντεϊ σκοράρει και από την περιφέρεια μαζί με όλα τα υπόλοιπα που κάνει μέσα στο γήπεδο… Οι Μπακς είναι καλά… Πολύ καλά. Η σταθερότητά του στο σουτ θα καθορίσει εν πολλοίς και το μέλλον της σειράς για τους Μπακς.

ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ, Η ΜΕΓΑΛΗ… ΠΛΗΓΗ ΤΩΝ ΣΑΝΣ

Όταν δέχεσαι 20 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και επιτρέπεις 13 επιθετικά ριμπάουντ στους αντιπάλους (στον αντίποδα μόλις 6 επέτρεψαν οι Μπακς στους Σανς), προκοπή δεν κάνεις. Οι Σανς είχαν μεγάλο πρόβλημα στους… αιθέρες και το πλήρωσαν πολύ ακριβά, αφού οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα επιθετικά τους «σκουπίδια» και σκόραραν κατά ριπάς στις ανανεωμένες επιθέσεις τους.