ΑΕΚ - Ολυμπιακός 28-23: Ισοφάριση και πέμπτος τελικός την Κυριακή

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και επικράτησε του Ολυμπιακού με 28-23, στο κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας, κλειστό της «Νέας Φιλαδέλφειας» , στέλνοντας την σειρά σε πέμπτο και τελευταίο τελικό.

Την Κυριακή (16/6) θα κριθεί ο πρωταθλητής της Handball Premier για την σεζόν 2023-24, καθώς η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά με τον Ολυμπιακό, μετά την νίκη της με 28-23. Η «Ενωση» ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, μην αφήνοντας μεγάλα περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Το ματς είχε αρκετές ανατροπές, όμορφα γκολ και πολλά σημεία όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται με 5-9 και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού, όμως η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πλησίασε στο σκορ με σκόρερ τον Λέμος, ο οποίος έγραψε το 9-10.

Το πρώτο προβάδισμα της ΑΕΚ μετά από το αρχικό 3-2, ήρθε με γκολ του Μίλερ, ο οποίος έγραψε το 14-13, σκορ που δεν έμεινε για πολύ, καθώς ο Μιχαϊλίδης ισοφάρισε σε 14-14 λίγο αργότερα. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο στο 15-15

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο πρώτο πεντάλεπτο έτρεξαν σερί 3-1, που τους έβαλε μπροστά με 2 τέρματα, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αρκετά λάθη και βιαστικές επιλογές και στις δύο μεριές του γηπέδου. Ο Σάββας Σάββας με τέρμα του έφερε το παιχνίδι στην διαφορά ενός γκολ (24-23), όμως εκείνη ήταν η στιγμή που πήρε μπρος ο Βραζιλιάνος Λέμος, ο οποίος με γκολ και κερδισμένο πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μίλερ, έφερε το παιχνίδι στο 26-23 και ουσιαστικά υπέγραψε την νίκη της ΑΕΚ.

Επόμενο και τελευταίο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (16/6) στο κλειστό γήπεδο «Μάνος Λοΐζος» της Νίκαιας.