Nαντ: Τρία γκολ στην Τουλούζ και τέσσερις μεταγραφές στα σκαριά ενόψει Ολυμπιακού

Nantes Fc

Η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Ναντ νίκησε 3-1 την Τουλούζ για την 4η αγωνιστική της Ligue 1 ενώ ο προπονητής, Αντουάν Κομπουαρέ προανήγγειλε 4 μεταγραφές μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε σήμερα η Ναντ, στο πλαίσιο της εφετινής Ligue 1, επικρατώντας -εντός έδρας- της Τουλούζ με 3-1, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Αμπουκχάλ, αλλά στη συνέχεια η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, ανέλαβε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να φθάσει στη νίκη με τα γκολ των Γκεσάν (50′), Μοχάμεντ (55′) και Σάιμον (63′).

Η Ναντ αγωνίστηκε με τους: Λαφόν, Φάμπιο (59′ Κορτσία), Καστελέτο, Παλουά, Μερλέν (74′ Απιά), Μουτουσαμί (46′ Μπλας), Αντρέι, Τσιρίβελα, Κοκό (46′ Μοχάμεντ), Γκεσάν, Σάιμον (80′ Ντουσέ).

Κομπουαρέ: «Τέσσερις μεταγραφές μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου»

Ο προπονητής της Ναντ, Αντουάν Κομπουαρέ δήλωσε ευχαριστημένος από τον χαρακτήρα που έδειξαν οι παίκτες του για  ανατρέψουν το 0-1 και προανήγγειλε 4 μεταγραφές μέχρι την  Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου.

«Βρεθήκαμε σε δύσκολη θέση αλλά οι παίκτες αντέδρασαν σαν πρωταθλητές. Ήταν υπέροχοι, πραγματικά, γιατί αξίζαμε αυτή τη νίκη… Δεν ξεχνάω ότι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, φοβηθήκαμε πολύ. Μου άρεσε σήμερα, γιατί οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα. Δεν τα παράτησαν» τόνισε ο Κομπουαρέ.

Και συνέχισε: «Οι επιθετικοί μας δεν είχαν σκοράρει για πολύ καιρό. Είναι καλό που οι Γκεσάντ και Μοχάμεντ πέτυχαν  το πρώτο τους γκολ. Αυτό θα τους δώσει αυτοπεποίθηση. Ο Γκεσάντ θα μας δώσει πολλές λύσεις. Σκοράρει και δίνει ασίστ. Ο Μοχάμεντ είναι φιλόδοξος και θα ήθελε να σκοράρει περισσότερα γκολ».

Αναφερόμενος στη μεταγραφική ενίσχυση ο Κομπουαρέ είπε:

«Κυνηγάμε τουλάχιστον τέσσερις παίκτες. Είναι ένας αγώνας με τον χρόνο. Δεν έχουμε καταφέρει να πάρουμε τέσσερις παίκτες σε δύο μήνες, ας δούμε αν θα τα καταφέρουμε τις τελευταίες τέσσερις ημέρες.

Δείτε τα highlights του Ναντ – Τουλούζ 3-1