Άρσεναλ - Άστον Βίλα 2-1: «Κανονιέρηδες» με σπασμένα φρένα

AMNA

Η Άρσεναλ του Αρτέτα, αν και με περιπετειώδη τρόπο, έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Premier League.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη μετά το 4 στα 4 των πρώτων αγωνιστικών, οι παίκτες του Αρτέτα έφτασαν σε άλλη μια νίκη παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο. Το πρώτο ημίχρονο των «Κανονιέρηδων» ήταν σίγουρα το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν της κι ένα από τα καλύτερα της εποχής Αρτέτα με τον Τζέραρντ να μην μπορεί να πιστέψει την παθητική εικόνα της ομάδας του.

Το γεγονός ότι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 1-0 οφείλεται εν πολλοίς στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Μαρτίνεζ  και στην αυτοθυσία των αμυντικών της Άστον Βίλα όπου έστω και τελευταία στιγμή κατάφερναν να κρατάνε τη μπάλα μακριά από τα δίχτυα του Αργεντινού πρώην τερματοφύλακα της Άρσεναλ.

Το περίεργο γκολ της Βίλα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές της Άρσεναλ οι οποίοι αντέδρασαν εξαιρετικά για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και πήραν μια δύσκολη – όπως εξελίχθηκε – νίκη η οποία τους φέρνει μόνους πρώτους στην κορυφή με 15 βαθμούς σε 5 αγώνες.

Ποδόσφαιρο εποχής… Βενγκέρ στο πρώτο ημίχρονο για την Άρσεναλ

Με τη μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη, την πίεση σε ασφυκτικά επίπεδα και το ρυθμό της κυκλοφορίας της μπάλας στην υψηλότερη ταχύτητα, μέχρι και ο σκηνοθέτης τα είχε χαμένα. Ο Αρτέτα έβλεπε τους παίκτες του να αστοχούν εξ επαφής (Σάκα στο 23′), να χάνουν διπλές και τριπλές ευκαιρίες ενώ είδε και τον πρώην τερματοφύλακά του να στερεί στον Μαρτινέλι το γκολ της σεζόν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς εκμεταλλεύεται την ασταθή επέμβαση του Μαρτίνεζ κάνοντας το 1-0

Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 31′ από – ποιον άλλον – τον Γκαμπριέλ Ζεσούς σε μια φάση που ήταν η μόνη στην οποία ο Μαρτίνεζ δεν αντέδρασε όπως θα έπρεπε. Μπορεί ο Γκρανίτ Τσάκα να μην πιστώθηκε την ασίστ λόγω της κόντρας στον Κόνσα και του λάθους του Μαρτίνεζ, όμως ο Ελβετός έδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι το πόσο σημαντικό γρανάζι είναι στη μηχανή του Αρτέτα.

Αφού η Άρσεναλ δεν καθάρισε το ματς, η Άστον Βίλα ξύπνησε

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ήταν διαφορετική. Ο Τζέραρντ οργάνωσε καλύτερα την ομάδα του ενώ και οι παίκτες της Άρσεναλ δεν γίνεται να πιέζουν ακατάπαυστα και για τα 90 λεπτά. Ο ρυθμός έπεσε, οι «Κανονιέρηδες» δεν καθάριζαν το ματς και το 1-1 άρχισε να αχνοφαίνεται στον ορίζοντα.

Οι παίκτες της Άστον Βίλα πανηγυρίζουν το γκολ της ισοφάρισης

Ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ισοφάριση θύμισε κάτι από… Άρσεναλ των τελευταίων ετών. Ο Ράμσντεϊλ ντύθηκε… Οσπίνα και δέχθηκε απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Ντάγκλας Λουίζ στο 74′. Μάλλον ο προπονητής στατικών φάσεων, Νικολά Ζοβέ, πιθανότατα θα ξανασκεφτεί να αφήσει χωρίς παίκτη το χώρο στο πρώτο δοκάρι. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άγγλος γκολκίπερ διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Καμαρά.

Με τέτοιες αντιδράσεις δεν έχει να φοβάται τίποτα

Όπως είπαμε και στον αγώνα με τη Φούλαμ, η φετινή Άρσεναλ είναι χτισμένη διαφορετικά. Όχι μόνο δεν πτοήθηκε από άλλο ένα επιεικώς… κωμικό γκολ που δέχθηκε αλλά τρία λεπτά αργότερα (στο 77′) ανέκτησε το προβάδισμα με κοντινό σουτ του Μαρτινέλι ύστερα από σέντρα του – εξαιρετικού για ένα ακόμα παιχνίδι – Μπουκάγιο Σάκα.

Εξαιρετικός ο Σάμπι Λοκόνγκα στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στη βασική εντεκάδα

Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι τέλους και οι «Κανονιέρηδες» συνεχίζουν ακάθεκτοι το εκρηκτικό ξεκίνημά τους. Στα θετικά της ημέρας η εξαιρετική απόδοση του Σάμπι Λοκόνγκα ο οποίος έδειξε στον αγωνιστικό χώρο αυτά που έλεγε ο Βενσάν Κομπανί και έκαναν τους ανθρώπους της Άρσεναλ να τον φέρουν πέρυσι στο Βόρειο Λονδίνο. Δε θα είναι, άλλωστε και ο πρώτος που χρειάστηκε τουλάχιστον ένα χρόνο προσαρμογής στην Premier League.