Καραμπάγκ: Με φόρα από το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό

twitter Qarabag FK

Η Καραμπάγκ νίκησε στο ντέρμπι τίτλου τη Νέφτσι με  3-1 πριν από τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό για το Europa League.

Απέναντι στην ομάδα με την οποία ήταν ισόβαθμη στην κορυφή η Καραμπάγκ  βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στη νίκη με 3-1, πέντε μέρες πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

H Nέφτσι άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Έντι Σιλβέστρε αλλά το 2ο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο για την Καραμπάγκ η οποία ισοφάρισε με τον Κάντι Μπόρζες στο 56′ και μετά ανέλαβαν δράση ο Αμπντελάχ Ζουμπίρ που έκανε το 2-1 στο 67′ και ο Οβούσου Κουαμπένα που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 74′.

Η σύνθεση της Καραμπάγκ: Μαχαμανταλίγεβ, Βέσοβιτς, Μουσταφαζάντα, Καράγεβ (83′ Ιμπραχιμλί), Χουσεΐνοβ (81′ Βέσοβιτς), Τζαφαρκουλίγεβ, Αλμέιντα (71′ Όζομπιτς), Μπόρζες, Αντράντε (71′ Ρομάο), Ζουμπίρ (81′ Σεϊντάεβ), Κουαμπένα

Η Καραμπάγκ είναι πρώτη στη βαθμολογία του πρωταθλήματος Αζερμπαϊτζάν μετά την 8η αγωνιστική με 21 βαθμούς (κι ένα ματς λιγότερο). Ακολουθεί η Νέφτσι με 18…