Φράιμπουργκ - Ζαντ Πάουλι 2-1: Σώθηκε στις καθυστερήσεις, προκρίθηκε στο 119'

Η φιναλίστ του Κυπέλλου Γερμανίας, Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 στην παράταση τη Ζαντ Πάουλι που δεν είχε τον Μανόλη Σάλιακα στην ενδεκάδα.

H Φράιμπουργκ, φιναλίστ του Κυπέλλου πέρσι υποδέχτηκε τη Ζαντ Πάουλι έχοντας 7 νέα πρόσωπα στην 11αδα της, δεδομένων των πολλών υποχρεώσεων που έχει σε Γερμανία και Ευρώπη.

Και η ομάδα του Αμβούργου έκανε ένα μικρό ροτέισον, αλλάζοντας τρεις παίκτες ενδεκάδας, μεταξύ των οποίων και ο Σάλιακας.

Η φιλοξενούμενη κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν και όταν της δόθηκε η ευκαιρία δεν την άφησε να πάει χαμένη. Στο 42΄ ο Λουκ Ντάσνερ νίκησε τον Ατούμπολου και έκανε το 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Bλέποντας τα σκούρα η Φράιμπουργκ έκανε 4 αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Αλλά ούτε αυτές οι κινήσεις απέδωσαν. Ουσιαστικά ήταν ακίνδυνη μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Στο 90΄ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τζβιγκάλα αλλά ο Μπριχ δεν συγκινήθηκε (δεν υπάρχει VAR σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης). Η λύτρωση ήρθε στο 90+3 όταν ο Γκίντερ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η Φράιμπουργκ βρήκε το γκολ της πρόκρισης στο 119′  από ασίστ του Γκίντερ και γκολ του Γκρέγκοριτς ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που έστειλε την ομάδα του στις 16 του Κυπέλλου