Άρης: Αναζητώντας την 30ή νίκη κόντρα στον ΟΦΗ

Με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα ο Άρης υποδέχεται τον ΟΦΗ και θέλει με κάθε τρόπο τους τρεις βαθμούς, ψάχνοντας παράλληλα να κάνει στρόγγυλες 30 τις εντός έδρας νίκες κόντρα στους Κρητικούς

Ο Άρης θέλει με κάθε τρόπο να επιστρέψει άμεσα στις νίκες μετά την ήττα στη Λεωφόρο. Έχοντας ολοκληρώσει τα ντέρμπι, θέλει να κάνει νέα αρχή απέναντι στον ΟΦΗ, μία ομάδα κόντρα στην οποία έχει χτίσει ισχυρή παράδοση στη Θεσσαλονίκη.

Το σημερινό ματς θα είναι το 43ο ματς σε επίπεδο Α’ Εθνικής και Super League με γηπεδούχο τον Άρη, που ήδη μετράει 29 νίκες και θέλει να τις κάνει στρόγγυλες 30!

Στα 42 ματς, ο Άρης έχει ηττηθεί μόλις πέντε φορές, ενώ οκτώ αγώνες έληξαν ισόπαλοι. Στο Κλεάνθης  έγιναν 38 αγώνες και σήμερα θα γίνουν 39, ένας έγινε στο Καυτανζόγλειο, ένας στον Βόλο και ένας στο Γήπεδο του Μακεδονικού στην Ευκαρπία.

Ο Άρης πάντα πετύχαινε μεγάλες νίκες επί του ΟΦΗ. Μεγαλύτερη είναι το 5-0 την περίοδο 1978-79 τη χρονιά που ο Άρης έγραψε Ιστορία με 17 νίκες σε 17 αγώνες. Μάλιστα από το 1968 μέχρι και την περίοδο 1980-81, ο Άρης μέτρησε 8 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες, μέχρι ποτ το 1982 ο ΟΦΗ απέσπασε ισοπαλία με σκορ 3-3.

Στα παιχνίδια με τον ΟΦΗ ξεχώριζε πάντα ο Ντίνος Κούης, καθώς έχει σκοράρει 10 γκολ σε βάρος του με ένα χατ τρικ το 1983.

Με αλλαγές ο Πάρντιου

Ο τεχνικός του Άρη αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα, ενώ του λείπουν οι τιμωρημένοι Ζερβίνιο και Πάλμα. Ο Πάρντιου σκοπεύει να επαναφέρει τον Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας, τον Μάνου Γκαρθία στην μεσαία γραμμή και τον Γκρέι στην κορυφή της επίθεσης. Σημαντική είναι η επιστροφή και του Ντάνιελ Μαντσίνι, που ισχυροποιεί σε μέγιστο βαθμό το δεξί άκρο της επίθεσης.