ΗΠΑ - Ουαλία 1-1: Ο Μπέιλ χάλασε το... παραμύθι του Γουεά και έσωσε το δικό του!

AMNA

Ο γιος του θρυλικού Ζορζ Γουεά σκόραρε στην πρεμιέρα του σε Μουντιάλ, αλλά ο Γκάρεθ Μπέιλ ισοφάρισε με πέναλτι και το τελικό 1-1 ανάμεσα σε ΗΠΑ και Ουαλία δίνει… άγρια ομορφιά στη συνέχεια του β’ ομίλου.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο υπεροχής, η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Οι ΗΠΑ πλήρωσαν την απειρία των παικτών τους οι οποίοι τα έδωσαν όλα στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν καθάρισαν το παιχνίδι παρά το γκολ του Γουεά.

Αντίθετα η πιο έμπειρη Ουαλία εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και ισοφάρισε χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ηγέτη της, Γκάρεθ Μπέιλ. Το τελικό 1-1 αφήνει πιο ικανοποιημένους τους… Άγγλους του Σάουθγκεϊτ.

Η γεμάτη νεανικό ενθουσιασμό ομάδα των ΗΠΑ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της κόντρα στην πιο έμπειρη Ουαλία. Οι Αμερικάνοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και προκαλούσαν τους Ουαλούς να βγουν από την περιοχή τους ώστε να εκμεταλλευτούν τους ταχύτατους επιθετικούς τους.

Η πρώτη φορά που το κατάφεραν αυτό ήταν στο 9ο λεπτό σε φάση διαρκείας με τον Χένεσι να σώζει τον Ρόντον που πήγε να πετύχει αυτογκόλ σε γύρισμα του Γουεά (μετά από μαγικό κατέβασμα) ενώ αμέσως μετά ο Σάρτζεντ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουαλού γκολκίπερ.

Ο νεανικός ενθουσιασμός, όμως, οδήγησε και σε ορισμένα επιπόλαια μαρκαρίσματα των Ντεστ και ΜακΚένι οι οποίοι αντίκρισαν νωρίς την κίτρινη κάρτα.

Η αγωνιστική φιλοσοφία του Πέιτζ ήταν ξεκάθαρη. Να αφήσει την κατοχή στους Αμερικάνους κλείνοντας ταυτόχρονα όλους τους χώρους στα μετόπισθεν. Αυτό δυσκόλευε τους παίκτες του Μπερχάλτερ και κυρίως τον ηγέτη τους Κρίστιαν Πούλισικ που έβλεπε κάθε προσπάθειά του να καταλήγει σε «τοίχο».

Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που βρήκαν να τρέξουν στην κόντρα, οι Αμερικάνοι άνοιξαν το σκορ στο 36′. Μετά από εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας, ο Πούλισικ βρήκε κενό χώρο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τίμοθι Γουεά με τον νεαρό επιθετικό της Λιλ να τελειώνει τη φάση… σαν τον πατέρα του, Ζορζ.

Η συντηρητική προσέγγιση της Ουαλίας είχε θέσει εκτός παιχνιδιού τα μεγαλύτερά της αστέρια με τον Γκάρεθ Μπέιλ να μην είναι σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου απειλητικός ενώ αντίστοιχα εκτός παιχνιδιού ήταν και οι ταλαντούχοι Τζέιμς και Γουίλσον.

Με τον Κίφερ Μουρ να μπαίνει στο παιχνίδι αντί του άφαντου Ντάνιελ Τζέιμς, οι Ουαλοί άλλαξαν και την τακτική τους προσέγγιση στο δεύτερο ημίχρονο. Έγιναν πιο επιθετικοί, είχαν περισσότερες ανάσες από τους πιο άπειρους αντιπάλους τους οι οποίοι σπατάλησαν αρκετή ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο όμως έβλεπαν τους αμυντικούς των Αμερικανών να είναι σταθερότατοι.

Οι Ουαλοί απείλησαν πρώτη φορά στο 64′ με τον Ματ Τέρνερ να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντέιβις.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ πήγε να γίνει από ωραίος… μοιραίος κάνοντας άστοχη έξοδο με τον Μουρ, όμως, να αστοχεί στην κεφαλιά.

Πάνω που οι Αμερικάνοι έδειχναν κάπως να ισορροπούν την κατάσταση, ήρθε ο Γκάρεθ Μπέιλ να επαναφέρει το ματς στην ισοπαλία στο 82ο λεπτό. Αφού κέρδισε πέναλτι μετά από άτσαλο και… επιεικώς αφελές μαρκάρισμα του Ζίμερμαν, ο ηγέτης των Ουαλών ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε παρά την καλή προσπάθεια του Τέρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε υψηλός μέχρι το φινάλε. Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στα αντίπαλα καρέ όμως καμία από τις δύο δεν πέτυχε το γκολ της λύτρωσης που θα της χάριζε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Το τελικό 1-1 σημαίνει πως η υπόθεση πρόκριση είναι ορθάνοιχτη και μπορεί να παιχτεί στο… μισό γκολ. Την ερχόμενη δεύτερη αγωνιστική οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία ενώ η Ουαλία το Ιράν.