Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 0-0: Ανώμαλη προσγείωση για τη Σελέστε από τον εξαιρετικό Ίνμπομ Χουάνγκ και την παρέα του

AMNA/EPA

Ουρουγουάη και Νότια Κορέα πάλεψαν για τη νίκη αλλά έμειναν στο 0-0, μετά ένα συναρπαστικό ματς και δραματικό φινάλε λόγω των χαμένων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες. «Εξαφανισμένος» ο Λουίς Σουάρες, δύο δοκάρια η Σελέστε και πολύ καλή εμφάνιση από τον Ίνμπομ Χουάνγκ.

Η Νότια Κορέα μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια και την κυριαρχία, ενώ στην πορεία έδωσε χώρους στους Ουρουγουανούς, που «έψαχναν» κυρίως με σέντρες τα δύο αστέρια της ομάδας στην γραμμή κρούσης, τον Σουάρες και τον Νούνιεζ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, στο 19′, όταν ο Βαλβέρδε έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από μακρινή μπαλιά του Χιμένες, έκανε άψογο κατέβασμα και επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα ακολούθησε μία ακόμα απειλητική στιγμή για τους Ουρουγουανούς, πάλι από γέμισμα μέχρι στην περιοχή, αλλά ο Νούνιεζ δεν κατάφερε να «τσιμπήσει» τη μπάλα από πλεονεκτική θέση, με τον Κιμ να μπλοκάρει.

Στο 34′, ο Ουί Τζο Χουάνγκ άγγιξε το γκολ, όταν βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας της Ουρουγουάης και έπιασε ένα δυνατό σουτ, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ροσέτ.

Η επόμενη καλή στιγμή της Ν. Κορέας ήρθε από τον έτερο άσο του Ολυμπιακού, τον Ίνμπομ Χουάνγκ, όταν επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Ροσέτ με ένα μακρινό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι Λατινοαμερικάνοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Στο 43′ λεπτό ήταν η σειρά του Γοδίν να απωλέσει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τον Βαλβέρδε, αλλά η κεφαλιά που έκανε, σταμάτησε στο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Νότια Κορέα είχε και πάλι τον πρώτο λόγο με τον Ίνμπομ Χουάνγκ να έχει καθοριστικό ρόλο στην οργάνωση του παιχνιδιού της. Το παιχνίδι ισορρόπησε στη συνέχεια η Ουρουγουάη, αναζητώντας το γκολ και τον Σον να κάνει νόημα για στήριξη, στον κόσμο της ομάδας του στις εξέδρες.

Ο Νούνιεζ σε μία αντεπίθεση και πάλι από βαθιά μπαλιά, αυτή τη φορά του Γοδίν, κουβάλησε ωραία τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή αλλά τον σταμάτησε ο Κιμ, πριν προλάβει να τροφοδοτήσει κάποιον συμπαίκτη του.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο, βλέποντας την αναποτελεσματικότητα των προσπαθειών των παικτών του, ανακάτεψε την τράπουλα περνώντας στο ματς τον Καβάνι στη θέση του Σουάρεζ, που δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, δεδομένης της αξίας και της εμπειρίας του.

Από την πλευρά του ο Παούλο Μπέντο, με εμφανή τα σημάδια της κούρασης από τους παίκτες του, πέρασε σε τριπλή αλλαγή στο 74′. Ο Ουί Τζο αντικαταστάθηκε, έχοντας ως απολογισμό στο παιχνίδι την μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Ο Νούνιεζ έχασε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία στο 82′, όταν του δυνατό σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, πέρασε άουτ.

Στο φινάλε το ματς πήρε «φωτιά» με χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στο 90′ ο Βαλβέρδε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, για δεύτερη φορά για την Ουρουγουάη στο ματς

Ένα λεπτό αργότερα ο Σον «απάντησε» με ένα σουτ που για λίγα εκατοστά δεν κατέληξε στην εστία του Ροσέτ.