Μάντσεστερ Γ. - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0: Ο Ράσφορντ έκανε τη διαφορά μέσα σε 4 λεπτά

Με πρωταγωνιστή τον Ράσφορντ (γκολ, ασίστ) και δύο γκολ μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (19′-22′), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Νότιγχαμ Φόρεστ (3-0). Σκόραρε και ο Φρεντ στο 87′ έπειτα από ενέργεια του εξαιρετικού Κασεμίρο.

Οι παίκτες της Νότιγχαμ Φόρεστ γνώριζαν καλά πριν από την έναρξη του αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ότι θα χρειαζόταν υπέρβαση για να φύγουν… όρθιοι από το «Όλντ Τράφορντ». Το διαπίστωσαν και στην πράξη απέναντι στους «κόκκινους διαβόλους», οι οποίοι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα κατάφεραν να πετύχουν μέσα σε ένα τετράλεπτο δύο γκολ μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους.

Αρχικά στο 19′ έπειτα από κομπίνα σε εκτέλεσε κόρνερ, ο Έρικσεν πάσαρε με δύναμη προς το σημείο του πέναλτι κι εκεί ο Ράσφορντ με βολίδα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χένεσι. Τέσσερα λεπτά αργότερα σε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση, ο σκόρερ του πρώτου γκολ τάισε τον Μαρσιάλ, ο οποίος σούταρε στην κίνηση για να σκοράρει τελικά, παρότι ο αντίπαλος κίπερ ακούμπησε τη μπάλα (22′).

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα. Επιχείρησαν να βγουν στην επίθεση και να μειώσουν το σκορ, ωστόσο, το γκολ του Γιέιτς στο 40′ με κεφαλιά, ακυρώθηκε μετά από τρίλεπτη εξέταση στο VAR, ως οφσάιντ του Μπολί, ο οποίος βρήκε τη μπάλα πριν καταλήξει στην εστία του Ντε Χέα.

Από τη στιγμή που χάθηκε στις λεπτομέρειες η δυνατότητα για τη Φόρεστ να ξαναμπει στο παιχνίδι λίγο πριν από την ανάπαυλα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Με την κατοχή μπάλας στο 66% για τους γηπεδούχους, η μπάλα έφτανε πολύ πιο εύκολα στην περιοχή της Φόρεστ, απ’ ότι σε εκείνη του Ντε Χέα. Ο Χένεσι, όμως, ήταν πολύ πιο σταθερός σε σύγκριση με το πρώτο μέρος κι έτσι το σκορ δεν ξέφυγε σε ακόμη πιο ψηλά επίπεδα, μπροστά και στον Βαγγέλη Μαρινάκη που παρακολουθούσε το ματς από την εξέδρα τω επισήμων.

Το κερασάκι στην τούρτα της επιτυχίας των γηπεδούχων τοποθέτησε στο 87′ ο Φρεντ έπειτα από κλέψιμο του Κασεμίρο και ασίστ στον κενό χώρο.