Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-1: Πανάξια πρόκριση και... στο βάθος τελικός!

Ολιβέιρα Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε πανάξια πρόκριση μέσα στη Λεωφόρο (1-1) και πλέον περιμένει ως απόλυτο φαβορί τη Λαμία στα ημιτελικά για να σφραγίσει την παρουσία του σε έναν ακόμη τελικό Κυπέλλου Ελλάδος

Η ρεβάνς ξεκίνησε με ένταση και κοκορομαχίες ανάμεσα σε Ντάγκλας και Κουρμπέλη κάτι που έφερε στα ύψη την πίεση και τα νεύρα των δύο ομάδων, χωρίς όμως να χαλάσει η εικόνα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός, που κατέβηκε με τον Κουρμπέλη στην άμυνα να μαρκάρει τον Ολιβέιρα, απείλησε πρώτη φορά με τον Τσοκάι στο 5ο λεπτό, αλλά το αδύναμο πλασέ του δεν δημιούργησε προβλήματα στον Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ με την πάροδο των λεπτών ανέβασε την απόδοσή του και την πίεσή του προς την αντίπαλη άμυνα, απειλώντας στο 17′ με τον Ζίβκοβιτς.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Παναθηναϊκός που έμοιαζε εγκλωβισμένος στη δημιουργία προς την εστία του Δικεφάλου, βρήκε το γκολ με το ωραίο σουτ του Τσέριν, ο οποίος βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του και έκανε το 1-0 δίνοντας μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο έτσι κι αλλιώς «καυτό» ντέρμπι.

Το γκολ άνοιξε περισσότερο το ματς και μεγάλωσε την ένταση (ο Φινλανδός διαιτητής μοίραζε κίτρινες προσπαθώντας να ελέγξε την κατάσταση), ο Παναθηναϊκός έψαχνε από τα «φτερά» με Πούχατς και Παλάσιος να απειλήσει, ενώ ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ, πατούσε καλύτερα και έφτανε πιο οργανωμένα στο τέρμα του Λοντίγκιν, όντας περισσότερο απειλητικός από τους «πράσινους».

Στο δεύτερο μέρος και δη στο ξεκίνημα ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Μαντσίνι αντί του Τσοκάι, ενώ ο Λουτσέσκου έβαλε τον Σβαμπ αντί του Αουγκούστο περισσότερο για να τον προστατέψει που κουβαλούσε κίτρινη κάρτα από το πρώτο μέρος.

Η ένταση και τα μικροεπεισόδια δεν απουσίασαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με αφορμή τη μονομαχία Κουρμπέλη-Νάρεϊ και τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ για κάρτα στον παίκτη του Παναθηναϊκού.

Όταν δεν είχαμε νεύρα και βλέπαμε ποδόσφαιρο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, με τον ΠΑΟΚ να μη κλείνεται παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ και ένα γκολ μακριά από την παράταση.

Ο Γιοβάνοβιτς συνέχισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, έριξε και τον Ιωαννίδη στο χορτάρι, έβαλε ό,τι «όπλα» είχε για να βρει το δεύτερο γκολ, την ώρα που ο Δικέφαλος είχε ισορροπήσει, χάνοντας ευκαιρίες για το 1-1.

Το δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό δεν ήρθε, αντίθετα το βρήκε ο ΠΑΟΚ στο χρονικό σημείο που είχε το μομέντουμ. Σε χέρι του Τσέριν ο ρέφερι ορθώς καταλόγισε το πέναλτι, αφού πρώτα το τσέκαρε στο VAR και ο Ολιβέιρα ευστόχησε από την άσπρη βούλα με την τέλεια εκτέλεση, σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ ένα πράγμα είχε πλέον, να διαχειριστεί το αποτέλεσμα στα υπόλοιπα λεπτά απέναντι σε μία ομάδα που ναι μεν έπαιζε φουλ επίθεση ρισκάροντας τα πάντα, αλλά δεν είχε την ψυχολογία για να βρει το δεύτερο γκολ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν και με το διπλό.

Λίγο πριν από το φινάλε της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μπράντον Τόμας, αφού πρώτα έγινε έλεγχος στο VAR για να διαπιστωθεί το χτύπημα στον Σάρλια.

Το αριθμητικό μειονέκτημα για το τελευταίο πεντάλεπτο προφανώς και δεν επηρέασε τον ΠΑΟΚ που έφυγε με το 1-1 από τη Λεωφόρο, δεν έχασε σε δεύτερο σερί ματς στην έδρα του Παναθηναϊκού, δεν έχασε συνολικά στα τρία ματς που έδωσαν οι δύο ομάδες σε διάστημα λίγων ημερών και δικαίως πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου, φεύγοντας από την έδρα του αντιπάλου όχι μόνο με το «εισιτήριο» της επόμενης φάσης, αλλά και με τη γκρίνια για τη διαιτησία. Μία γκρίνια που αποτυπώθηκε πολλές φορές στη διάρκεια του ντέρμπι με τις εντάσεις ανάμεσα στους δύο πάγκους.

Στους «4» ο Δικέφαλος του Βορρά θα αντιμετωπίσει τη Λαμία, ενώ, θυμίζουμε, πως στο άλλο ζευγάρι ο Ολυμπιακός θα παίξει με την ΑΕΚ.