Τσέλσι - Λίβερπουλ 0-0: Να τις βλέπεις και να θες να το γυρίσεις στο... Survivor!

Τσέλσι και Λίβερπουλ ταλαιπώρησαν θεατές και τηλεθεατές, επιβεβαίωσαν την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκονται και πιθανότατα θα δουν παρέα από την τηλεόραση το Champions League της επόμενης σεζόν!

Ο Γκρέιαμ Πότερ αποχώρησε από τον πάγκο της Τσέλσι, αλλά το επιθετικό πρόβλημα παρέμεινε.

Οι «μπλε» του Λονδίνου έχασαν τέσσερα  τετ-α-τετ στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων και στο υπόλοιπο διάστημα ταλαιπώρησαν για άλλη μια φορά την μπάλα. Ακόμα χειρότερη ήταν η Λίβερπουλ, και αμφότερες δικαιολόγησαν το γεγονός ότι έχουν μείνει πίσω στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Καλά για το Champions League, μην το συζητάμε καλύτερα. Με το… τηλεκοντρόλ στο χέρι θα περάσουν την επόμενη σεζόν και οι δύο!

Στο πρώτο πεντάλεπτο δύο παίκτες της Τσέλσι, οι Ζοάο Φέλιξ και Κόβατσιτς βρέθηκαν τετ-α-τετ με τον Άλισον, αλλά Ματίπ και Κονατέ πρόλαβαν να βάλουν την κόντρα. Στο 12′ έσωσε ο Άλισον με έγκαιρη έξοδο το πλασέ του Χάβερτς.

Η Λίβερπουλ γλίτωσε εκ νέου στο 25′ όταν ο Τζέιμς σκόραρε, αλλά ήταν ελάχιστα εκατοστά εκτεθειμένος. Η καλύτερη φάση για τη Λίβερπουλ ήρθε με σουτ του Φαμπίνιο, ύστερα από κόρνερ του Τσιμίκα, που κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Κέπα.

Στο πρώτο τετ-α-τετ του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόβατσιτς απέτυχε και πάλι να σκοράρει, ο Χάβερτς τα κατάφερε στην τέταρτη ευκαιρία της Τσέλσι στο 49′, αλλά η μάλα βρήκε στον αγκώνα του και κατέληξε στα δίχτυα μετά την επέμβαση του Άλισον. Ούτε αυτό το γκολ μέτρησε.

Η είσοδος των Ρόμπερτσον και Σαλάχ είχε στόχο να κάνει πιο επιθετική την Λίβερπουλ, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη και το ματς έφτασε μέχρι τη λήξη του χωρίς άλλες φάσεις άξιες αναφοράς.

Τα υπόλοιπα ματς:

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 0-2

Με εκπληκτικό τακουνάκι του νεαρού Φέργκιουσον ύστερα από την κούρσα του Μιτόμα, η Μπράιτον προηγήθηκε από το… πουθενά στο 28′. Η Μπόρνμουθ έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες, αλλά΄γκολ δεν βρήκε. Αφού δεν έγινε το 1-1, στο 90+1′ ένας άλλος πιτσιρικάς, ο Ολλανδός Ενσίσο διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Λιντς – Νότιγχαμ 2-1

Με μια ιδανική αντεπίθεση, το αγαπημένο της παιχνίδι, στο 12′ η Νότιχγαμ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το πρώτο γκολ του Μανγκαλλά στο αγγλικό πρωτάθλημα. Η Λιντς, όμως, ισοφάρισε εφτά λεπτά αργότερα με το ριμπάουντ του Χάρισον και το Έλαντ Ρόουντ πήρε φωτιά. H Λιντς πίεσε για την ανατροπή και την πέτυχε με ωραία προσπάθεια του Σινιστέρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Λέστερ – Άστον Βίλα 1-2

Στην 100ή εμφάνισή του στην κατηγορία ο Γουότκινς πέτυχε το όγδοο γκολ του στα δέκα τελευταία ματς με τη Βίλα στο 24′ και κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Στο 35′ οι αλεπούδες, χωρίς τον Μπρένταν Ρότζερς πια στον πάγκο,  ισοφάρισαν με τον Χάρισον.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βίλα είχε δοκάρι με τον Μορένο και στο 70′ η Λέστερ έμεινε με δέκα με την αποβολή του Ντιούσμπερι-Χολ για χτύπημα στον Γιανγκ και δεν μπόρεσε να κρατήσει το Χ, αφού στο 87′ ο Τραορέ, που είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε το 1-2.