Premier League: Η Άστον Βίλα «βύθισε» τη Νότιγχαμ Φόρεστ (2-0) - Η Γουλβς «δάγκωσε» την Τσέλσι (1-0)

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ κι έκανε πιο δύσκολο το έργο της παραμονής για την ομάδα του Στιβ Κούπερ που ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο – Τι έγινε στα άλλα ματς της ημέρας.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν απειλήθηκε καθόλου από την Άστον Βίλα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ, ένα στο ξεκίνημα κι ένα στις καθυστερήσεις, για να πανηγυρίσουν το πολύτιμο τρίποντο. Στο 48′ ο Τραορέ έκανε το 1-0, με τη Φόρεστ να παλεύει για την ισοφάριση, αλλά τελικά να δέχεται και δεύτερο γκολ στο 90+5 από τον Γουότκινς έπειτα από ασίστ του Ράμσεϊ.

Κακή… ήττα για τους φιλοξενούμενους που πλέον ισοβαθμούς με την Έβερτον στους 27 πόντους και μοιράζονται τις θέσεις 17-18 στην κατάταξη, πάνω από τη Λέστερ που έχει δύο βαθμούς λιγότερους και τη Σαουθάμπτον (23).

Στα άλλα παιχνίδια που ακολούθησαν τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Έβερτον, ξεχώρισε η νίκη της Γουλβς σε βάρος της Τσέλσι που είχε στον πάγκο της για πρώτη φορά τον -υπηρεσιακό ως το φινάλε της περιόδου- Φρανκ Λάμπαρντ.