Μπράιτον - Μάντσεστερ Γ. 0-0 (6-7 πεν.): Στην ρουλέτα των πέναλτι η μπίλια... κάθισε στον Λίντελοφ

Μετά από ένα στείρο 90άλεπτο και άλλα 30 λεπτά παράτασης, Μπράιτον και Μάντσεστερ βαρέθηκαν να εκτελούν πέναλτι μέχρι να αστοχήσει ο Μαρς και να ευστοχήσει ο Λίντελοφ για να χαρίσει την πρόκριση στη Γιουνάιτεντ με συνολικό σκορ 7-6.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές καλές προσπάθειες, αλλά αστοχία στην τελική ενέργεια, η Μάντσεστερ πήρε… πρόκριση-θρίλερ στη διαδικασία των πέναλτι επί της Μπράιτον με σκορ 7-6 (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) για τον τελικό του FA Cup. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι και τυχεροί από την άσπρη βούλα, ευστόχησαν και στα 7 που εκτέλεσαν, οι γηπεδούχοι απόλεσαν ένα κι αυτό ήταν αρκετό για να προκαλέσει τον αποκλεισμό.

Η πρώτη καλή στιγμή δημιουργήθηκε από πλευράς Γιουνάιτεντ, με το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες στο 15′ να βρίσκει τον γκολκίπερ της Μπράιτον, Σάντσεθ, σε ετοιμότητα.

Το πρώτο μέρος είχε ένταση και καλές στιγμές, όμως έληξε χωρίς γκολ.  Η Μπράιτον ήταν η ομάδα που φάνηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως, η Γιουνάιτεντ έφτασε πιο κοντά στο γκολ πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Ντε Χέα είχε μία πολύ καλή επέμβαση στο 56ο λεπτό αποκρούοντας το σουτ του Ενσίσο και δύο λεπτά αργότερα η Μπράιτον έχει την ευκαιρία του αγώνα μέχρι τώρα, με την κεφαλιά του Γουέλμπεκ να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τη δική της ευκαιρία με τον Άντονι στο 59′, με τον Βραζιλιάνο να παίρνει πάσα από τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά να μην την αξιοποιεί, αφού το σουτ του κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του Σάντσεθ.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν από τέσσερις τελικές στην εστία στη διάρκεια του 90άλεπτου, χωρίς να σκοράρουν, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, με το ποσοστό τους να ξεπερνά το 60%, ωστόσο, οι λογαριασμοί έμειναν ορθάνοιχτοι για την παράταση.

Χωρίς γκολ κύλησε και το πρώτο μέρος της ημίωρης παράτασης, αν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να απειλήσουν. Η Μπράιτον πλησίασε το γκολ με τον Ούνταβ στο 94′, ενώ η Γιουνάιτεντ βρέθηκε σε θέση βολής με τον Ζάμπιτσερ στο 98′ και τον Ράσφορντ στο 105′.

Μοιραία το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι δύο αντίπαλοι όσο άστοχοι ήταν στα 120 λεπτά, τόσο εύστοχοι αποδείχθηκαν από την άσπρη βούλα. Αμφότερες οι δύο ομάδες ευστόχησαν στα πέντε πρώτα πέναλτι που εκτέλεσαν αντίστοιχα, ενώ το ίδιο συνέβη και με το έκτο στη σειρά!

Στο 7ο πέναλτι ο Μαρς αστόχησε για τους γηπεδούχους, ο Λίντελοφ ευστόχησε και με συνολικό σκορ 7-6 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.

Στον τελικό η ομάδα του Τεν Χαγκ θα αντιμετωπίσει τη Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα.