Άρης: Τον περιμένει η Αραράτ στην Αρμενία μετά από πρόκριση θρίλερ!

Eurokinissi

O Άρης καλείται να ξεκινήσει τις ευρωπαϊκες του υποχρεώσεις με ταξίδι στο Γιερεβάν της Αρμενίας, για να αντιμετωπίσει την Αραράτ που πήρε επική πρόκριση με 4-4 στην παράταση και νίκη στα πέναλτι στην Αλβανία επί της Εγκνάτια

Η Αραράτ από την Αρμενία άρχισε να παίζει ένα τέταρτο πριν από το νικηφόρο φιλικό του Άρη επί του Εθνικού Άχνας με 3-1 και τελείωσε ένα μισάωρο μετά, όταν οι παίκτες του Άρη έφευγαν από το Βικελίδης και προσπαθούσαν να μάθουν ποιος θα είναι αντίπαλός τους την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι Αρμένοι μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα πήγαν με 2-2 στην παράταση και με 4-4 στα πέναλτι, όπου επικράτησαν των Αλβανών της Εγκνάτια. Ασφαλώς είναι μία ομάδα που απέχει αρκετά ποιοτικά από τον Άρη και σημαντικές αμυντικές αδυναμίες όπως φάνηκε άλλωστε, που όμως είναι αγωνιστικά πιο έτοιμη.

Η άμυνα της Αραράτ δέχτηκε δύο γκολ από κόρνερ(!), αλλά έχει και επιθετικές αρετές κι εκεί θέλει προσοχή. Ο Τερζής και οι συνεργάτες του θα αναλύσουν και τα δύο παιχνίδια, την ώρα που η ΠΑΕ Άρης αρχίζει να σκέφτεται την μετάβαση στο μακρινό Γιερεβάν και τον κόσμο των κιτρινόμαυρων να τα έχει με τη γκίνια του που αποκλείστηκε η αλβανική ομάδα, καθώς ετοίμαζαν εκδρομή στα Τίρανα.