Άρης-Πανσερραϊκός 1-0: Είχε... άγιο Φαμπιάνο και έσωσε την παρτίδα!

Εurokinissi

Ο Άρης έπαιζε σαν υπνωτισμένος για 80 λεπτά κόντρα στον Πανσερραϊκό έχοντας μόνο τον Σουλεϊμάνοφ να παίζει με εντάσεις, ξύπνησε αργά μετά το 80′ και είχε δοκάρι με τον Μορόν και απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Σαμόρα και τελικά λυτρώθηκε στο 90+7′ με τον… άγιο Φαμπιάνο!

Ο μεγάλος Βραζιλιάνος Φαμπιάνο Λέισμαν λύτωσε τον Άρη! Ο νωχελικός, υπνωτισμένος, άνευρος Άρης για 80 λεπτά δεν βλεπόταν, αλλά αφού έχασε εκπληκτικές ευκαιρίες κατάφερε να πανηγυρίσει το 1-0 με την τρομερή κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου ήταν απογοητευτικοί (πλην του Σουλεϊμάνοφ) για σχεδόν εξήντα λεπτά, όταν όμως ζωντάνεψαν άρχισαν να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη και και μαζί και την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τη νίκη, που με την εικόνα μόνο του τελευταίου δεκαλέπτου, την άξιζαν.

Μοιραίοι παίκτες του ήταν ήταν ο Λόρεν Μορόν και ο Άλβαρο Σαμόρα. Ο Ισπανός  είχε τρομερή κεφαλιά στο δοκάρι στο 83′ και ένα λεπτό μετά, ο Σαμόρα πλάσαρε άουτ σε άδεια εστία και με τον Χόβαν εξουδετερωμένο!

Στο 90+7′ όμως από κόρνερ του κορυφαίου Σουλεϊμάνοφ, ο Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χόβαν!

Χωρίς Νταρίντα και Οντουμπάτζιο άρχισε ο Μάντζιος

Ο Άκης Μάντζιος ανακοίνωσε τις επιλογές για την βασική ενδεκάδα και άφησε εκτός βασικού σχήματος τον ανέτοιμο Νταρίντα και τον Οντουμπάτζιο:

Άρης: Κουέστα,Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Τζούρασεκ, Πάρντο, Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες, Μορόν.

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας, Χατζηστραβός, Μορέιρα, Στάικος, Μούργος, Δεληγιαννίδης, Άλεξιτς.

Μέτριος, άνευρος, χωρίς εντάσεις…

Ο Άρης άρχισε το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό όπως το τελείωσε με την Κηφισιά πριν από είκοσι μέρες. Μέτριος, άνευρος, χωρίς εντάσεις, με πρόβλημα στα μαρκαρίσματα και αρκετά λάθη, κόντρα σε έναν Πανσερραϊκό, που μπορεί να μην είχε ποιότητα, κρατούσε όμως με ευκολία τον Άρη έξω από την περιοχή του και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός στην επίθεση.

Μόνο ο Σουλεϊμάνοφ

Ο Άρης άφησε και πάλι να κυλήσει ένα εικοσιπεντάλεπτο χωρίς να κάνει τίποτε ουσιαστικό και ανέβασε την απόδοσή του, όταν ο Σουλεϊμάνοφ άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Πανσερραϊκού. Ο Ρώσος εξτρέμ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του Άρη, ο Βερστράτε σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία κι αυτό ήταν όλο όλο στο ημίχρονο.

Φόρτωνε κάρτες ο Περράκης

Πρωταγωνιστής, αρνητικός, ήταν πάντως ο διαιτητής Περρράκης, που εκνεύρισε όλο τον κόσμο με απίθανες κίτρινες κάρτες, ενώ δεν είδε πιθανή κόκκινη στον Στάικο στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε να παίζει σαν υπνωτισμένος, με νωχελικότητα και έδωσε στον Πανσερραϊκό τη δυνατότητα να αρχίσει να ανεβαίνει και να ψάχνει περισσότερο το γκολ, όπως ακριβώς είχε γίνει και στο εντός έδρας ματς με την Κηφισιά, στο δεύτερο ημίχρονο.