ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 3-2: Νίκησαν δια πυρός και σιδήρου οι Βεστφαλοί

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Μπάγερν Μονάχου για το Σούπερ Καπ Γερμανίας και Μάιντζ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Ντόρτμουντ επανήλθα στα νικηφόρα αποτελέσματα, νικώντας 3-2 τη Χοφενχάιμ.

Με την υπογραφή του Έρλινγκ Χάαλαντ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε δύο τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας με 3-2 τη Χοφενχάιμ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Bundesliga.

Σ’ ένα παιχνίδι που κραταμε μόνο το δεύτερο ημίχρονο, η γηπεδούχος Ντόρτμουντ προηγήθηκε δύο φορές, δεχόμενη πάντα την ισοφάριση, ωστόσο τον τελευταίο λόγο είχε ο Νορβηγός επιθετικός που στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης λύτρωσε την ομάδα του, δίνοντας της τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει πολύ «κρύες», έχοντας κάκιστη δημιουργία έξω από τις αντίπαλες περιοχές. Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε, έχοντας ανούσια κυριαρχία, με τη Χοφεχάιμ να προσπαθεί να «χτυπήσει» τις αμυντικές αδυναμίες των Βεστφαλών

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μεταμορφώθηκαν μπαίνοντας με το μαχαίρι στα δόντια. Η Ντόρτμουντ, μάλιστα, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στην επανάληψη, άνοιξε το σκορ με τον Ρέινα

Η Χοφενχάιμ, παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου τέρματος, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε την ισοφάριση στο 61ο λέπτο με γκολ του Μπάουμγκαρτνερ, με τους παίκτες του Ρόζε να αντιδούν άμεσα και να παίνρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 69ο λεπτό, χάρη στο πρώτο γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ στην έδρα της Ντόρτμουντ στην Bundesliga.

Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών, η αναμέτρηση έμοιαζε τελειώνει με την Ντόρτμουντ να έχει στο «τσεπάκι» τη νίκη. Όμως, η Χοφενχάιμ ισοφάρισε ακόμα μία φορά με τον Νταμπούρ.

Τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Χάαλαντ, ο οποίος μετά από μία φάση διαρκείας, πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Βίτσελ, Ακάντζι, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρέινα, Ρόις, Χάαλαντ, Μάλεν

Χοφενχάιμ: Μπάουμαν, Ακπογκούμα, Βογκτ, Ποσχ, Ράου, Γκιγέρ, Στίλερ, Μπαόυμγκαρτνερ, Ρούντι, Λάρσεν, Κράμαριτς