Ντιντίε Ντεσάν: Κανένα έλεος στο... άμοιρο Γιβραλτάρ - «Μη σταματήσετε»

ΑΠΕ

Ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν είχε καμία διάθεση η ομάδα του να σταματήσει απέναντι στο Γιβραλτάρ, κάτι που έκανε ξεκάθαρο και στους παίκτες του κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με την Εθνική μας ομάδα (21/11), οι «τρικολόρ» δεν έδειξαν κανένα έλεος απέναντι στο Γιβραλτάρ με το κοντέρ να σταματάει στο 14-0 σκορ που αποτελεί μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Γαλλίας.

Το σκορ στο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν στο 7-0. Ωστόσο, ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν είχε διάθεση να ζητήσει από τους ποδοσφαιριστές του να… χαλαρώσουν.

Γι’ αυτό και κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, τους εξέφρασε την επιθυμία του να σπάσουν το ρεκόρ στα προκριματικά του EURO, λέγοντάς τους χαρακτηριστικά «μη σταματήσετε».

Στην επανάληψη οι «τρικολόρ» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τα γκολ των Ραμπιό, Κομάν, Ντεμπελέ, Εμπαπέ και Ολιβιέ Ζιρού, να διαμορφώνουν το ιστορικό 14-0.

Η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη ήταν το μακρινό 1996 όταν και είχαν… σκορπίσει με 10-0 το Αζερμπαϊτζάν.