JUPILER PRO LEAGUE: Διασυρμός για Κλαμπ Μπριζ, ισοπαλία η Αντβέρπ

Μεγάλη ήττα γνώρισε η πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ με 6-1 από τη Γάνδη για την έκτη αγωνιστική της Jupiler Pro League, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League Αντβέρπ, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της αδύναμης Λέουβεν αφού έφερε ισοπαλία με 2-2 και συνεχίζει να προβληματίζει με τη εικόνα της.

Συντριβή γνώρισε η πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ με 6-1 από τη Γάνδη στη Γκελάμκο Αρίνα. Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν παρουσιάστηκε αγνώριστη και δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο βελγικό πρωτάθλημα. Η Αντβέρπ υποδέχθηκε τη Λέουβεν και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη καθώς τα λάθη στην άμυνά της χάρισαν έναν βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Τα πράγματα φάνηκε πως δεν θα πάνε καλά για την Μπριζ από πολύ νωρίς, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Τισουνταλί άνοιξε το σκορ για τη Γάνδη. Στο 15΄οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Ντε Σαρτ μετά από εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 3-0 έγινε στο 38΄με τον Φορτούνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρωταθλήτρια προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Γάνδη ήταν αυτή που βρήκε το γκολ στο 61΄με τρομερή ενέργεια του Μπεζούς και όμορφο τελείωμα στη γωνία του Μινιολέ.

Τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα σστο 65΄ο Βανάκεν μείωσε για την Μπριζ, όμως ο Ντεπότρ απάντησε αμέσως στο επόμενο λεπτό για το 5-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από αυτογκόλ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο 79΄.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, Αντβέρπ υποδέχθηκε την Λέουβεν με σκοπό να πάρει την δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Μάταια όμως, καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να κερδίσει και έμεινε έτσι στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 38΄ο Μάερτενς με αυτογκόλ, ενώ στο 45+2΄ο Φρέι έκανε το 2-0. Η άμυνα της Αντβέρπ όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν, με τη Λέουβεν να μειώνει με τον Οτζακάρ στο 55΄ενώ ο Σενγέλια ισοφάρισε στο 77΄. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 90+3΄, με την αναμέτρηση να τελειώνει με 2-2 και την Αντβέρπ να συνεχίζει να προβληματίζει.