Αντώνης Καρπετόπουλος: Ασυγχώρητο λάθος του Παναθηναϊκού

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος γράφει στη SportDay για το… κάζο του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι, για το πάρτι του ΠΑΟΚ με την Ελσίνκι και για την αποψινή «μάχη» του Ολυμπιακού με τη Βαλένθια.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήθελε η πρόκριση να ’ρθει διαμέσου μιας νίκης, φοβόταν την πιθανότητα η ομάδα του να αρχίσει να σκέφτεται την ισοπαλία απέναντι στους Ισραηλινούς κι η ενδεκάδα που διάλεξε έδειξε αμέσως πως αυτός ο φόβος του ήταν σοβαρός.

Ο Παναθηναϊκός, που κατέβηκε χθες στο γήπεδο, ήταν ο πιο επιθετικός που θα μπορούσε να υπάρξει. Υπήρχαν δύο επιθετικοί μπακ, ο Βαγιαννίδης κι ο Χουάνκαρ που επέστρεψε. Ο Μπερνάρντ βρέθηκε στους χαφ και μπροστά αγωνίστηκαν τρεις κυνηγοί πραγματικοί: ο Αϊτόρ, που ανακάμπτει, ο Παλάσιος κι ο Ιωαννίδης. Ο Γιοβάνοβιτς προτίμησε ο Γεντβάι να παίξει δίπλα στον Σένκεφελντ και ο Αράο ν’ αγωνιστεί μπροστά τους: μόνη έκπληξη η παρουσία του Λοντίγκιν κάτω απ’ τα γκολπόστ.

Μπάλα

Κάθε πολύ επιθετικό σχήμα, που μια ομάδα υιοθετεί, προϋποθέτει ότι αυτή θα κρατήσει την μπάλα. Ο Παναθηναϊκός δεν το έκανε κι έμπλεξε άσχημα από νωρίς. Η Μακάμπι, που μπήκε πιο δυνατά, άνοιξε το σκορ στο 20’ με κεφαλιά του Νταβίντ, μετά από σέντρα του Κορνού απ’ τα δεξιά και λάθος του Λοντίγκιν, που αποδείχτηκε μία μάλλον κακή έμπνευση του Γιοβάνοβιτς και δεν ήταν η μόνη. Στο 25’ η Λεωφόρος «πάγωσε» όταν ο Πιέρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής Κουλμπάκοφ είδε ότι ο φορ της Μακάμπι στη διεκδίκηση της μπάλας έσπρωξε τον Σένκεφελντ λίγο και καταλόγισε επιθετικό φάουλ: η φάση ξύπνησε τον Παναθηναϊκό που λίγα λεπτά αργότερα έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ιωαννίδης προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι. Αλλά γκολ ισοφάρισης μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν βρέθηκε κι αυτό που θα έπρεπε να είναι ένα ματς που ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κοντρολάρει έγινε παιχνίδι με τη… φωτιά.

Διάθεση

Ο Παναθηναϊκός βγήκε με διαφορετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Άρχισε να κερδίζει συνεχώς στημένες μπάλες, φάουλ και κόρνερ, αλλά κυρίως υποχρέωσε τους παίκτες της Μακάμπι να μαζευτούν στην άμυνά τους καθώς ανέβηκε πολύ πιο ψηλά. Αλλά την πρώτη φορά που η κυνική Μακάμπι πλησίασε έκανε το 0-2. Στο 74’ ο Σερί, που στα 36 του έχει λίγα, αλλά ποιοτικά λεπτά στα πόδια του, έκανε το 0-2 σε μια φάση που η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε ένα γλίστρημα του Βαγιαννίδη. Ο Ιωαννίδης μείωσε με κεφαλιά στο 90’, μετά από μια εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρντ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων τη μεγάλη φάση. Ο αποκλεισμός του είναι οδυνηρός επειδή έχασε από μία ομάδα όχι καλύτερή του, αλλά απλώς πιο ψυχωμένη.

Πάρτι

Ο ΠΑΟΚ είχε προκριθεί και μάλιστα ως πρώτος, αλλά μόνο αδιάφορος δεν θα μπορούσε να είναι απέναντι στην Ελσίνκι: η νίκη φέρνει βαθμούς (και για τον ίδιο και για την Ελλάδα) και φυσικά και χρήματα. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ήθελε μια νίκη για τον κόσμο που ο ΠΑΟΚ θα ξαναέχει στην Τούμπα μετά τις 12 Φεβρουαρίου. Δεν είχε τον Ζίβκοβιτς, αλλά φαίνεται πως το μόνο που πραγματικά που τον πονοκεφαλιάζει είναι η θέση του δεξιού μπακ: χθες διάλεξε τον Κεντζιόρα, ενώ χρησιμοποίησε για το κέντρο της άμυνας τούς Εκόνγκ και Μιχαηλίδη, που δεν παίζουν συχνά μαζί. Κατά τ’ άλλα ο Κοτάρσκι ήταν πάλι ο βασικός του τερματοφύλακας, αριστερά στην άμυνα βρέθηκε ο Ράφα Σοάρες, οι Μεϊτέ και Οζντόεφ ήταν οι δύο «κόφτες» και μπροστά ο Ντεσπόντοφ, ο Κωνσταντέλιας κι ο Τάισον είχαν ως σημείο αναφοράς τον κινητικό Μπράντον Τόμας: έγινε πάρτι!

Νωρίς

Και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς όταν οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με γκολ του Ραντούλοβιτς μόλις στο 6’. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχει κάνει τόσες ανατροπές φέτος, ώστε κανείς στην Τούμπα δεν φάνηκε να αγχώνεται. Στο 37’ ισοφάρισε με σουτ του Οζντόεφ μέσα απ’ τη μεγάλη περιοχή: ο Ρώσος βρήκε την μπάλα στρωμένη έπειτα από ένα εξαιρετικό γύρισμα του Μεϊτέ, που είχε δει την προώθησή του. Το όποιο άγχος του ΠΑΟΚ, αν υπήρξε κάτι τέτοιο, το έδιωξε ο Κωνσταντέλιας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου: είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του μετά την αδυναμία των Φινλανδών αμυντικών να την απομακρύνουν απ’ την περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα. Ένα αυτογκόλ του Τοβόι στο 53’ έφερε το 3-1. Ο Λουτσέσκου χρησιμοποίησε το υπόλοιπο του ματς για να δει τους αναπληρωματικούς του: έριξε στο ματς αναμενόμενα τον Μάρκος Αντόνιο, αλλά και τον Τζίμα, ενώ ο Μουργκ, που μπήκε κι αυτός ως αλλαγή, έκανε το 4-1. Οι Φινλανδοί έκλεισαν το ματς όπως το άρχισαν: με ένα γκολ του Χετεμάι με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Όλοι έφυγαν ευχαριστημένοι.

Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται απόψε στο ΣΕΦ τη Βαλένθια, μία απ’ τις πιο παράξενες ομάδες της φετινής Ευρωλίγκας. Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά, στην πορεία έκανε κάποιες ήττες που «μάζεψαν» τη βαθμολογία της, αλλά τώρα μοιάζει πάλι σε άνοδο – κι όχι επειδή στο τελευταίο ματς κέρδισε την αδύναμη Βιλερμπάν εκτός έδρας. Είναι μία ισπανική ομάδα που δεν μοιάζει με ισπανική: για παράδειγμα παίζει άμυνα με τρόπο που θυμίζει ελληνική ομάδα. Η μετάλλαξή της τα δύο τελευταία χρόνια είναι μεγάλη: απ’ το φουλ επιθετικό μπάσκετ πάει στο άλλο άκρο.

Απόψε θα επιχειρήσει να κερδίσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι του όπως π.χ. έκανε η Μπάγερν μια εβδομάδα πριν. Με μία διαφορά: η γερμανική ομάδα, πάρα τη μεγάλη της θέληση, άμυνα ακόμα δεν ξέρει να παίζει. Η Βαλένθια ξέρει. Και μόνο ο τρόπος που ο Ιγκλς κι ο Ντέιβις κυνηγούν τους αντιπάλους περιφερειακούς μαρτυρά δουλειά επιπέδου. Ο Ολυμπιακός πρέπει να επιβάλει το επιθετικό του παιχνίδι κι η είδηση ότι ο Πίτερς κι ο ΜακΚίσικ είχαν κάποια προβλήματα στην τελευταία προπόνηση δεν είναι καλή.

Ο Ολυμπιακός θα είναι δύσκολο να παίξει την αγαπημένη του περιφερειακή άμυνα απέναντι σε μια ομάδα που -πλην του Τζόουνς- δεν έχει περιφερειακούς, που παίρνουν πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες: πρέπει να τρέξει και να δημιουργήσει – κυρίως να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς του στην επίθεση.

Εντυπωσιακή ήταν χθες η δήλωση του Γιώργου Μπαρτζώκα για τα περίφημα μέτρα κατά της βίας. «Είχα άγχος όταν έγινε η ανακοίνωση των μέτρων στις 12:30 τη Δευτέρα το μεσημέρι. Είχα φοβερό άγχος μην πάρει κι εμάς η μπάλα. Θεωρούμε πολύ σημαντικό να μη γίνει αυτό. Με την έννοια ότι όλοι όσοι είσαστε παρόντες εδώ στα παιχνίδια στο ΣΕΦ νομίζω ότι ζούμε μία γιορτή» είπε. Με απόλυτη ειλικρίνεια.

Περιέργεια

Ο Ιτούδης έφυγε, ο Γιασκεβίτσιους ήρθε – κατά το «ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο βασιλιάς» αυτή είναι η επικαιρότητα της Φενερμπαχτσέ στο μπάσκετ. Η ήττα απ’ την ελλιπέστατη Εφές δεν συγχωρέθηκε στον έλληνα τεχνικό, που παραμένει ο μόνος που φέτος κέρδισε τη Ρεάλ. Λέμε ότι η μοίρα των προπονητών είναι σκληρή. Ο Ιτούδης θα ’χει να το λέει: στη δική του περίπτωση απ’ την αποθέωση στην απόλυση υπήρξαν ελάχιστα ματς. Πιο πολύ πάντως κι απ’ τι θα κάνει ο Σάρας στη Φενέρ, έχω περιέργεια να δω πού θα πάει ο Ιτούδης…