Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-0: Τον έκανε δύο... μπουκιές!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ντέρμπι της Λεωφόρου. Πιο αποφασιστικοί και ουσιαστικοί οι παίκτες του Τερίμ καθάρισαν επαγγελματικά με ένα γκολ ανά ημίχρονο (Μπερνάρντ, Γερεμέγεφ) τους «ερυθρόλευκους» που πάλεψαν, αλλά έχουν ακόμη… παιδικές ασθένειες.

Ο ένας έπαιξε ο άλλος νίκησε. Πιο ουσιαστικός, πιο συγκεντρωμένος, πιο ώριμος και πιο αποφασιστικός ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ έκανε δύο μπουκιές τον Ολυμπιακό που ήθελε, έπαιξε, πάλεψε, αλλά δεν μπορούσε. Κι όταν σε αυτό το επίπέδο δέχεσαι δύο τσάμπα γκολ και δεν μπορείς να απαντήσεις, ενώ δημιουργείς προϋποθεσεις, τότε το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο.

Το ποδόσφαιρο είναι ουσία, η ουσία στα ντέρμπι κρύβεται στις λεπτομέρειες κι αυτές τις λεπτομέρειες τις βρήκαν οι «πράσινοι» για να φτάσουν σε μια υπερπολύτιμη νίκη-δήλωση προθέσεων ότι θα κυνηγήσει μέχρι το τέλος τη μάχη του τίτλου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διάθεση, όρθωσαν ανάστημα, πάτησαν περιοχή, αλλά γκολ… γιοκ! Από την άλλη, οι «πράσινοι» είχαν τον τρόπο, την ψυχραιμία και τη δύναμη να κυνηγήσουν πιο μεθοδικά το γκολ και τελικά να βρουν δύο με Μπερνάρντ και Γερεμέγεφ, ένα ανά ημίχρονο.

Και οι δύο προπονητές έκρυβαν από μία έκπληξη στα αρχικά τους πλάνα. Ο Φατίχ Τερίμ προτίμησε την τελευταία στιγμή για την ενδεκάδα τον Παλάσιος, αντί του Μαντσίνι, για το δεξί άκρο της επίθεσης. Κάτω από τα δοκάρια επέλεξε τον Ντραγκόφσκι, τον Χουάνκαρ για το αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ στην επίθεση δεν είχε άλλη επιλογή πλην του Γερεμέγεφ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάρλος Καρβαλιάλ άφησε στον πάγκο και τον Κώστα Φορτούνη και τον Ντανιέλ Ποντένσε, επιλέγοντας για το αρχικό σχήμα τον Ομάρ Ρίτσαρντς, όπως είχε κάνει και στο πρόσφατο παιχνίδι Κυπέλλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το χορτάρι με διάθεση να πιέσουν ψηλά, να μην επιτρέψουν στους «πράσινους» να χτίσουν παιχνίδι και να βρουν ελεύθερα μέτρα από την άμυνα προς τη μεσαία γραμμή. Το σχέδιο του Καρβαλιάλ είχε λογική, ωστόσο, δύο τρεις φορές που οι παίκτες του έκλεψαν τη μπάλα κι επιχείρησαν να παίξουν στην κόντρα, δεν είχαν καλές συνεργασίες.

Με άλλα λόγια, το πρέσινγκ του Ολυμπιακού δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, οι οποίοι είναι καλά δουλεμένοι σε αυτό το σκέλος και φυσικά γνωρίζονται καλύτερα μεταξύ τους. Η πρώτη επίσκεψη έγινε από τον Μπακασέτα που σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, για να στείλει τη μπάλα κόρνερ ο Πασχαλάκης στο 7′.

Στο 13′ ο Μασούρας βρήκε στον χώρο τον Ναβάρο, ο οποίος δεν σούταρε με τη μία, για να προλάβει να τον μπλοκάρει ο Γεντβάι και να στείλει τη μπάλα κόρνερ.

Γενικά η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν εικόνα ομάδας που δεν φοβήθηκε το παιχνίδι, έπαιξε με θράσος και στα ίσια, με διάθεση να φτάσει στη νίκη. Από την άλλη πλευρά, ήταν ξεκάθαρο πως και οι δύο πάγκοι είχαν δουλέψει πολύ καλά στο σκέλος της ανασταλτικής λειτουργίας και της αμυντικής μετάβασης.

Με τον Ρίτσαρντς να κάνει μυαλωμένο παιχνίδι στο δημιουργικό κομμάτι από αριστερά οι παίκτες του Ολυμπιακού έφτασαν σε μία ακόμη καλή ευκαιρία στο 20′, όταν έπειτα από σέντρα του Μασούρα από αριστερά, ο Ροντινέι μπήκε σφήνα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια…

Σε ένα χρονικό σημείο που το ματς ήταν μοιρασμένο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 25′ όταν ο Ρίτσαρντς έχασε τη μπάλα από αριστερά, την κέρδισε ο Παλάσιος, ο οποίος πάτησε περιοχή και σέντραρε για να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Μπερνάρντ, ο οποίος αρχικά σημάδεψε το δοκάρι και με δεύτερη προσπάθεια τα δίχτυα (25′). Στο ξεκίνημα της φάσης, πάντως, φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ, κάτι που δεν διευκρινίστηκε με κάποια επαναληπτική προβολή…

Το λες και τσάμπα γκολ, ένα τέρμα που ήρθε από το πουθενά, ωστόσο, σε αυτό το επίπεδο οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά. Οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν καλύτερα μέχρι εκείνο το σημείο τις δικές τους καλές στιγμές, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που δεν είχαν την ίδια ουσία σε άμυνα και επίθεση.

Με ψυχραιμία αντιμετώπισε το 1-0 ο Κάρλος Καρβαλιάλ. Ζήτησε από τους παίκτες του να ηρεμήσουν και να συνεχίσουν την προσπάθεια, κάτι που έγινε, με τον Αλεξανδρόπουλο να πιάνει το εναέριο βολέ μετά τη σέντρα του Μασούρα, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η ουσία είναι πως σε ένα ισορροπημένο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έμεινε για ακόμη μία φορά πίσω στο σκορ και σε αυτό το επίπεδο κάθε λάθος μετράει. Παράλληλα, η ομάδα του Τερίμ έβγαλε και σκληράδα στο παιχνίδι, όποτε χρειάστηκε, με την ανοχή του Γερμανού ρέφερι Γιαμπλόνσκι, ο οποίος έδειξε μόλις μία κίτρινη κάρτα (στον Αράο) σε όλο το πρώτο μέρος, ενώ παρατήρησε από τα πρώτα λεπτά και τον Ορτέγκα.

Πολύ καλή στιγμή στο 45′, με τον Μασούρα από δεξιά να ξεφεύγει και να βρίσκει τον Ναβάρο, ο οποίος επιχείρησε να σκοράρει με γυριστό βολέ, αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε τη μπάλα με σχετική άνεση.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκε τον Κάρλος Καρβαλιάλ με διάθεση να ρισκάρει. Ο Πορτογάλος κόουτς έκανε μαζεμένες τρεις αλλαγές με τον Φορτούνη, τον Ελ Καμπί και τον Κίνι να παίρνουν θέση στο γήπεδο. Και οι τρεις κινήσεις είχαν λογική εξήγηση. Ο Ορτέγκα έπαιξε με κίτρινη από το ξεκίνημα για ένα άτσαλο μαρκάρισμα στον Παλάσιος. Ο Ρίτσαρντς δεν έχει τις ίδιες επιθετικές αρετές με τον Φορτούνη, ενώ για να γεμίσει η αντίπαλη περιοχή, ο Ελ Καμπί πλαισίωσε τον Ναβάρο με τον Αλεξανδρόπουλο να μένει στα αποδυτήρια.

Με αυτές τις τρεις κινήσεις, η διάταξη του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε 4-4-2, με τον Φορτούνη να παίρνει θέση αριστερά στην επίθεση, ο Μασούρας έμεινε δεξιά, ενώ ο Ελ Καμπί πήρε θέση πίσω από τον Ισπανό συμπαίκτη του. Η απουσία τρίτου κεντρικού μέσου επηρέασε την απόδοση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους με τους γηπεδούχους να πατούν δύο φορές περιοχή, αλλά χωρίς την ανάλογη τελική προσπάθεια.

Με τον Γιώργο Μασούρα να παλεύει για να… ταΐσει τους επιθετικούς, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές μετά το 50′, όταν και ο Ελ Καμπί είχε την πρώτη του απόπειρα για να απειλήσει. Νέα απόπειρα στο 56′ με την κεφαλιά του Κάρμο από τη σέντρα του Φορτούνη να καταλήγει στα χέρια του Ντραγκόφσκι.

Οπως και στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» ξανά κι από το πουθενά. Ο Μπακασέτας με ωραία σέντρα βρήκε στο ύψος της μικρής περιοχής τον Γερεμέγεφ, ο οποίος με ωραία κεφαλιά στη δεξιά γωνία έγραψε με στιλ το 2-0. Και τα δύο γκολ της ομάδας του Τερίμ προήλθαν από σχεδόν ίδιες φάσεις, προσπάθεια από δεξιά, ασίστ την κατάλληλη στιγμή και σωστό τελείωμα.

Στο 64′ ο Ελ Καμπί βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά άργησε να εκτελέσει με τον Ντραγκόφσκι να αντιδρά για άλλη μία φορά σωστά. Με τον Ολυμπιακό να έχει φλύαρη κατοχή μπάλας, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει με καθαρή ευκαιρία και τους «πράσινους» να ελέγχουν τον ρυθμό και να μη χάνουν τη συνοχή τους στην άμυνα.

Μικροευκαιρίες σημειώθηκαν εκατέρωθεν στα επόμενα λεπτά, ενώ ο Ντραγκόφσκι στο 85′ έσωσε στο ισχυρό σουτ του Φορτούνη, με τον Ποντένσε να έχει πατήσει χορτάρι λίγα λεπτά νωρίτερα.