Κύπελλο: Ο Άρης είχε αποκλείσει τον Παναθηναϊκό των 8 παικτών στα πέναλτι με «εκτελεστή» τον Άκη Μάντζιο!

Ο Άκης Μάντζιος οδήγησε τον Άρη στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά από τη σεζόν 2009-10, όταν και τότε αντίπαλος ήταν ο Παναθηναϊκός.

Στις 13 Ιανουαρίου 2000, ο Άρης υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο Χαριλάου, παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων.

Τότε, ο Άκης Μάντζιος, σημερινός προπονητής των «κίτρινων», ήταν αρχηγός των γηπεδούχων, ενώ το περιβραχιόνιο των «πρασίνων» εκείνη την παγερή ημέρα στη Θεσσαλονίκη, φορούσε ο Κριστόφ Βαζέχα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τυχαίος. Ήταν η τρομερή ομάδα του Γιάννη Κυράστα, που κατά γενική ομολογία έπαιξε το καλύτερο ποδόσφαιρο εκείνη τη σεζόν. Στον πάγκο του ο Άρης είχε τον Ίλια Πέτκοβιτς.

Το «τριφύλλι» προερχόταν από την πρώτη του ήττα στην περίοδο 1999-00 (1-0 από την Προοδευτική), ενώ και οι «κίτρινοι» είχαν χάσει από τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην προημιτελική φάση, χάρη στο γκολ του Καραγκούνη στο 42ο λεπτό, όμως, στο 53′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κένεντι.

Πολύ νωρίτερα, προτού καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, ο Μάντζιος χτύπησε και μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο, όμως, το πρόβλημα δεν ήταν σοβαρό και επανήλθε.

Ο Άρης έκανε 26 τελικές έναντι 16 του Παναθηναϊκού σε κανονική διάρκεια και παράταση, όμως, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, επομένως από τη στιγμή που ο αγώνας ήταν μονός, οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Καραγκούνης δεν αποδείχθηκε εξίσου εύστοχος όπως στην κανονική διάρκεια, βλέποντας τον Φάνη Κατεργιαννάκη να αποκρούει την εκτέλεσή του.

Ο Ν. Παπαδόπουλος είχε ανοίξει το σκορ στη διαδικασία και ο Χαριστέας έγραψε το 2-0 αμέσως μετά, προτού ο Βόκολος μειώσει και ο Κατσιαρός στείλει την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Ο Σίγκουρντσον ισοφάρισε σε 2-2 με ένα εντυπωσιακό χτύπημα και ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε, αλλά ο Κυζερίδης πέτυχε το 3-2 και αμέσως μετά ο Ολιβάρες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κατεργιαννάκη.

Τότε πήρε την μπάλα ο αρχηγός Μάντζιος. Την έστησε απέναντι από τον Κώστα Χαλκιά και αυτοσυγκεντρώθηκε. Πήρε φόρα, σημάδεψε σωστά και χάρισε την πρόκριση στον Άρη, εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο της ομάδας του.

Φρικτά παράπονα των φιλοξενούμενων

Ο Μάντζιος έβαλε το νικητήριο πέναλτι, ωστόσο ήταν «κόκκινο πανί» για τους αντιπάλους.

Στο 15′ είχε σπρώξει τον Μίκλαντ, ο οποίος έπεσε με δύναμη πάνω στο προστατευτικό κάλυμμα του πάγκου.

Οι οπαδοί του Άρη επιδοκίμασαν αυτήν την ενέργεια και ο Φύσσας τους… μούντζωσε, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Δούρου.

Αντίθετα, ο Μάντζιος δεν τιμωρήθηκε για την ενέργειά του.

Στο 90′ ο Μάντζιος κλώτσησε τον Λυμπερόπουλο, ο οποίος ανταπέδωσε και αποβλήθηκε.

Ούτε τότε τιμωρήθηκε, έστω με κίτρινη, ο αρχηγός του Άρη.

Λίγες στιγμές αργότερα, πάλι στο 90′, ο Δούρος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Κούτση για ένα μαρκάρισμα στον Βαζέχα που δεν έγινε ποτέ!

Στο 106′ ο Κόλα από κανονική θέση βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κατεργιαννάκη, αλλά ο βοηθός Γκρούτσης σήκωσε αδικαιολόγητα το σημαιάκι του για οφσάιντ.

Εκνευρισμένος ο άσος των φιλοξενούμενων κλώτσησε την μπάλα, είδε δεύτερη κίτρινη και η ομάδα του έμεινε με 8 παίκτες!

Ο Άρης, από την πλευρά του, ήταν σαν να παίζει με 9 διότι ο Κυζερίδης σχεδόν περπατούσε λόγω τραυματισμού.

Βέβαια, αυτό δεν τον εμπόδισε να συμπεριληφθεί στους εκτελεστές των πέναλτι και, μάλιστα, να βρει δίχτυα.