Ολυμπιακός: Αυτοί που ψάχνουν δεύτερη ευκαιρία...

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες, ωστόσο κάποιοι κόπηκαν στο πρώτο τεστ και περιμένουν το επόμενο. Γράφει ο Σταύρος Γεωργακόπουλος.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ανέλαβε τον Ολυμπιακό σε μία πολύ κρίσιμη καμπή της σεζόν, με διαδοχικά παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και την ανάγκη της νίκης μόνιμα παρούσα. Κατάφερε, ωστόσο, μέσα σε αυτό το διάστημα να δώσει ευκαιρίες σε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές. Αρκετοί απ’ αυτούς, μάλιστα, έπαιξαν σε περισσότερα από ένα παιχνίδια.

Βαδίζοντας προς το φινάλε της περιόδου, με τους «ερυθρόλευκους» να παλεύουν σε δύο μέτωπα, του πρωταθλήματος και του Κόνφερενς Λιγκ, ο Βάσκος τεχνικός δείχνει να έχει καταλήξει στις επιλογές του. Κάποιοι πέρασαν τα προβλεπόμενα τεστ, κάποιοι άλλοι κόπηκαν και περιμένουν το… επόμενο, αρχής γενομένης απ’ την αποψινή αναμέτρηση με τον Αρη για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Ποιοι, όμως, ανήκουν σε αυτή την κατηγορία; Για όσους δεν το πρόσεξαν, εκτός αποστολής από τον αγώνα με την ΑΕΚ έμειναν όλοι οι στόπερ πλην του Ρέτσου και του Μπιανκόν. Ντόη και Βέζο περιμένουν την επόμενη ευκαιρία, ενώ έρχεται με φόρα ο 20χρονος Αγγλος Αμπι. Σε αυτή την κατηγορία ανήκει κι ο έτερος Αγγλος, Ομάρ Ρίτσαρντς, ο οποίος είχε πάρει χρόνο επί Καρβαλιάλ, αλλά τον τελευταίο καιρό δεν είχε συμπεριληφθεί στα αγωνιστικά πλάνα.

Στον άξονα, ο Καρβάλιο, παρότι βασικός στο πρώτο ματς του Μεντιλίμπαρ με τη Φερεντσβάρος στο Φάληρο, από τότε έχει αγωνιστεί ελάχιστα. Ερωτηματικό αποτελεί ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, ο οποίος έχει τεθεί νοκ άουτ το τελευταίο διάστημα λόγω τραυματισμού, ενώ δεν φαίνεται να έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή ούτε ο Ζιοβάνε Καμπράλ, ο εξτρέμ απ’ το Πράσινο Ακρωτήρι, ο οποίος παρότι παραμένει ενεργός με την εθνική του ομάδα, με τον Βάσκο προπονητή στο τιμόνι έχει μόλις δύο συμμετοχές, κάτι που σημαίνει ότι ο δανεισμός του μέχρι το καλοκαίρι απ’ τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, δύσκολα θα ’χει συνέχεια.

Δεν έχει… κουμπώσει ο Ζιοβάνε Καμπράλ

Ο 25χρονος διεθνής εξτρέμ, παρότι διαθέτει πλούσια προσόντα κι είναι ταχύτατος, με τη φανέλα του Ολυμπιακού μετράει ως τώρα μόλις τρεις συμμετοχές. Ολες του οι συμμετοχές είναι μέσα στον Ιανουάριο και στα παιχνίδια με τον ΟΦΗ (Συλαϊδόπουλος), τον Αστέρα Τρίπολης και τον Παναιτωλικό, χωρίς να ξεπεράσει σε χρόνο τα 60 λεπτά. Είναι σαφές ότι δεν έχει… κουμπώσει στο πλάνο της τεχνικής ηγεσίας και λογικά το καλοκαίρι επιστρέφει στη Σπόρτινγκ.

Μετεξεταστέος ο Ζοάο Καρβάλιο

Φέτος μετράει συνολικά 24 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, με δύο ασίστ. Βασικός στο πρώτο ματς του Μεντιλίμπαρ, από τότε έπαιξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη κι άλλα 20 στην ήττα με 1-4 απ’ τη Μακάμπι στο Φάληρο. Στο κυριακάτικο ματς με την ΑΕΚ δεν έπαιξε λεπτό, παρότι κάποιοι τον περίμεναν μέχρι βασικό, λόγω της απουσίας του Ορτα. Το καλοκαίρι μένει ελεύθερος.

Με δύο πρόσωπα ο Ρούμπεν Βέζο

Στα 29 του, ήρθε στη διάρκεια του Ιανουαρίου στον Πειραιά με υπόδειξη του Κάρλος Καρβαλιάλ απ’ τη Λεβάντε. Στον πρώτο γύρο έπαιξε σε 19 παιχνίδια, τα 17 βασικός. Με τη φανέλα του Ολυμπιακού έχει παίξει μόλις σε δύο αγώνες. Μπήκε στο ημίχρονο του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ ήταν βασικός τρεις μέρες αργότερα με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για να βγει στο 89’. Από τότε δεν έχει παίξει ούτε λεπτό…