ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-2: Μάγκας! Έμφραγμα στο 90' και τώρα... ροντέο

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος κι έφυγε αλώβητος από την OPAP Arena επιστρέφοντας από το 2-0 με το οποίο προηγήθηκε η ΑΕΚ.

Σε ένα τρομερό ντέρμπι Δικεφάλων, αντάξιο της δυναμικής και της θέσης των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε την ΑΕΚ σε 2-2 στο 90’ και πήρε «χρυσό» βαθμό, που τον κρατάει στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Ένωση αν και προηγήθηκε με δύο τέρματα με τους Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ, είδε τον ΠΑΟΚ να γυρνάει το ματς με Μπάμπα και Οζντόεφ και να την υποχρεώνει σε ισοπαλία στο τέλος.

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με σκληρές μονομαχίες και πάθος από τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επιχείρησε να κυριαρχήσει. Στην πρώτη απόπειρα επίθεσης του ΠΑΟΚ, ο Μουργκ δεν πήρε σωστή απόφαση στο 5’ και οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν σε ορισμένες περιπτώσεις την άμυνα του αντιπάλου και παρότι η πρώτη τελική με τον Ελίασον δεν ήταν αποτελεσματική, στην πρώτη εντός στόχου ο Γκατσίνοβιτς βρήκε δίχτυα στο 30ο λεπτό.

Η ΑΕΚ έβγαλε εξαιρετική αντεπίθεση, εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων και η συνεργασία Λιβάι-Πινέδα κατέληξε στον Σέρβο μεσοεπιθετικό, ο οποίος από θέση τετ α τετ πλάσαρε ιδανικά τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στο 35’ από ένα κόρνερ, ο Κεντζιόρα βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
Η ομάδα του Λουτσέσκου από εκείνο το σημείο κι έπειτα κράτησε την μπάλα στο μισό της ΑΕΚ αλλά όσες φορές βρέθηκε μέσα ή γύρω στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων» έκανε λάθος επιλογές. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με την Ένωση να κάνει τη διαφορά με το ποιοτικό πλασέ του Γκατσίνοβιτς στην κόντρα.

Η ΑΕΚ μπήκε με… γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 49’ ο Αμραμπατ έπιασε στον ύπνο τον Κοτάρσκι και με συρτή εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Κεντζιόρα ήταν ξανά αυτός, που βρήκε τελική προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ στο 58’ με κεφαλιά αλλά έστειλε και πάλι την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 62’ μετά από φάση διαρκείας και απόκρουση του Αθανασιάδη σε σουτ του Ντεσπόντοφ σε πρώτο χρόνο, ο Μπάμπα είναι αυτός, που βρίσκει δίχτυα με δυνατό συρτό σουτ, που κατέληξε στη γωνία του Έλληνα γκολκίπερ.

Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησε η ένταση και οι πολύ δυνατές μονομαχίες, με τον Στίλερ να μοιράζει κίτρινες κάρτες σε Βίντα και Μπάμπα και τους παίκτες των δύο ομάδων να πέφτουν με τρομερό πάθος στην μπάλα.

Στο 90’ ο ΠΑΟΚ βρήκε το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης. Ο Κουλιεράκης κέρδισε τους πάντες στον αέρα, πάσαρε στον Οζντόεφ και ο Ρώσος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη.

Στις καθυστερήσεις ο Οζντόεφ έχασε νέα ευκαιρία, όπως και ο Γιόνσον στην τελευταία φάση του αγώνα αλλά το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (79’ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι, Πινέδα (87’ Μάνταλος), Ελίασον, Άμραμπατ (73’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (87’ Φερνάντες), Λιβάι Γκαρσία (46’ Πόνσε)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ότο (59’ Σάστρε), Σβαμπ (66’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Μουργκ (59’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (59’ Σαμάτα)