Ολυμπιακός-Μίλαν 3-0: Δικό τους! - Προσκύνησε όλη η Ευρώπη - Δόξα στα παιδιά σου Ολυμπιακέ!

Οι «χρυσοί» νέοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τους «ροσονέρι» μέσα σε έξι λεπτά, με γκολ των Μουζακίτη, Παπακανέλλου και Μπακούλα, μπροστά στην ελίτ της Ευρώπης και στον γουρλή, Βαγγέλη Μαρινάκη, που μπήκε στο γήπεδο στο τέλος του πρώτου μέρους!

Οι «δαφνοστεφανωμένοι» έφηβοι του Θρύλου υπέταξαν και τη Μίλαν για να κατακτήσουν του Youth League και να γράψουν τα ονόματά τους με χρυσά γράμματα στη βίβλο του Ολυμπιακού και του ελληνικού ποδοσφαίρου! Μόνο συγκίνηση για τους γεννημένους πρωταθλητές!

Μία εξάλεπτη «θύελλα» (60′-66′) με πρωταγωνιστές τους Μουζακίτη, Παπακανέλλο και Μπακούλα (με επικό ψαλιδάκι) ήταν αρκετή για… να πάρει και να σηκώσει τη Μίλαν, που δε μπόρεσε να κοντράρει τους ανώτερους πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού.

Από το πρώτο λεπτό, οι ψυχωμένοι πιτσιρικάδες του Συλαϊδόπουλου ξεκαθάρισαν στους αντιπάλους τους ότι το όνομα «Μίλαν» δεν υπήρχε περίπτωση να σταθεί αρκετό για να τους φοβίσει από μόνο του. Ο Κωστούλας έκλεψε τη μπάλα… από τα αποδυτήρια και απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Ραβέιρ, που έμελλε να… πολιορκηθεί στα επόμενα λεπτά.

Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Κωστούλας έκλεψε τη μπάλα ξανά και πάσαρε όμορφα στον Πνευμονίδη, που δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των Ιταλών. Με την αριστερή πλευρά του σε μεγάλα κέφια, κάθε φορά που ο Ολυμπιακός πλησίαζε τα καρέ της Μίλαν από εκεί, της προκαλούσε και μεγάλη ανησυχία. Στο 9′, ο Πνευμονίδης με μία ακόμη εξαιρετική ενέργεια «έσπασε» κεντρικά στον Παπακανέλλο, που εκτέλεσε από καλό σημείο, με τη μπάλα να καταλήγει πολύ κοντά στο αριστερό γκολπόστ του Ραβέιρ.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, όταν ο πορτιέρε των Ιταλών «γκρέμισε» τον Πνευμονίδη εντός των ορίων της μεγάλης περιοχής. Διαιτητής και VAR θεώρησαν ότι ο νεαρός τερματοφύλακας πήρε και μπάλα, εκτός από παίκτη.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Πνευμονίδης με μία εξαιρετική ενέργεια έδωσε τη μπάλα στον Μπακούλα, ο οποίος έξυπνα πάσαρε δεξιά στον Κουτσογούλα, που την «έσπασε» τέλεια στο κέντρο, όμως το τελείωμα του Μπακούλα δεν ήταν καλό.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Σίνα να έχει περάσει ένα 45λεπτο σε ρόλο παρατηρητή. Στην ανάπαυλα, ο Βαγγέλης Μαρινάκης έκανε την είσοδό του στο γήπεδο και, για ακόμη μία φορά, απεδείχθη γουρλής.  Στην επιστροφή, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στη Μίλαν, που δεν κατάφερε όμως να ολοκληρώσει τελική. Ο Μανιέ έβγαλε μία καλή σέντρα από τα δεξιά στο 46′, όμως ο Σία δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στη μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι «ροσονέρι» είχαν αρχίσει να γίνονται πιο απειλητικοί, με τον Σίνα να υποχρεούται στην πρώτη του επέμβαση στο 53′, όταν «πέταξε» στο ύψος του οριζοντίου δοκαριού για να αποκρούσει ένα δυνατό μακρινό σουτ του Σκότι.

Μυθικό δίλεπτο

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, γράφτηκε Ιστορία! Ο Στάλμαχ έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή και μετά από έλεγχο του VAR, ο Μουζακίτης πήρε την εντολή να εκτελέσει το πέναλτι. Σημάδεψε την αριστερή κάτω γωνία του Ραβέιρ, ο οποίος έπεσε σωστά, όμως δε μπόρεσε να εμποδίσει… τη δικαιοσύνη.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με τη Μίλαν ζαλισμένη από την εξέλιξη, ο Παπακανέλλος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε τον Στάλμαχ να δει… αστεράκια τριπλάρωντάς τον και με εξαιρετικό σουτ στην αντίθετη γωνία του Ραβέιρ, διπλασίασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Τι έβαλε!

Οι τρομεροί «μπέμπηδες» του Ολυμπιακού είχαν αποφασίσει να κάνουν τη Μίλαν, Μπάγερν. Είχαν πλέον ξεσπάσει και δεν υπάρχει κανένα ευρωπαϊκό μεγαθήριο, ικανό να σταματήσει αυτή την «ερυθρόλευκη θύελλα». Στο 66′, ο Μπακούλας εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Κουτσογούλα και διαμόρφωσε το 3-0 με εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Τα επόμενα 15 λεπτά ανήκαν στον Σίνα. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού, άργησε, αλλά έγινε παράγοντας του παιχνιδιού, κάνοντας τέσσερις απίστευτες επεμβάσεις (μία διπλή) για να κρατήσει… καθαρό τον θρίαμβο της ομάδας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… διαδικαστικό, με τον Συλαϊδόπουλο να προχωρά σε αλλαγές και τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, που βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή της Ευρώπης!