Αιγάλεω-Ολυμπιακός Β' 1-1: Νέο αμφισβητούμενο πέναλτι και «καταδίκη» για τους «ερυθρόλευκους»

Με νέο πέναλτι – ερωτηματικό, ο Ολυμπιακός Β’ υποβιβάστηκε στη Γ’ Εθνική, αφού ήρθε ισόπαλος με το Αιγάλεω, που έκανε βήμα παραμονής.

Το «έργο» στη Super League 2 φέτος είναι… πολυπαιγμένο και δεν προκαλεί εντύπωση. Ο Ολυμπιακός Β‘ έμεινε πίσω στο σκορ από το Αιγάλεω, με αφισβητούμενο πέναλτι, δεν ανέτρεψε το παιχνίδι, παρότι ισοφάρισε σε 1-1 και είδε τις μαθηματικές ελπίδες του για παραμονή να εξανεμίζονται.

Η ισοφάριση του Βλαχομήτρου στις καθυστερήσεις δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα, που έπαιζε κόντρα στο Αιγάλεω με μοναδικό στόχο το «διπλό», που θα την κρατούσε στο κάδρο της παραμονής με μαθηματικές ελπίδες. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, όμως βρίσκονται μία ανάσα μακριά από το να… κλειδώσουν την παρουσία τους στην Β’ Εθνική κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Ο τρόπος που γράφτηκε η ιστορία του αγώνα είχε και πάλι μερικά… ερωτηματικά. Γεγονός σύνηθες στη φετινή πορεία του Ολυμπιακού Β’, που έχει δει… εφευρέσεις εις βάρος του σε πολλές διαφορετικές περιπτώσεις.

Σήμερα, οι διαμαρτυρίες επικεντρώθηκαν στο πέναλτι, με το οποίο το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ στο 25′. Ο Στάμου είδε παράβαση του Στουρνάρα πάνω στον Νταβιώτη και έδειξε την άσπρη βούλα, από όπου ο Σταμένκοβιτς ευστόχησε.

Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός Β’ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, όμως κατάφερε μονάχα να ισοφαρίσει και αυτό στις καθυστερήσεις. Ο Λάιτνερ σέντραρε, ο Βλαχομήτρος πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, αφού λίγο αργότερα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Καρρίκι (69′ Τάμπας), Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (64′ Κολλάς), Δημητριάδης (46′ Γαρουφαλιάς), Σταμένκοβιτς (46′ Βάρκας), Νταβιώτης, Μπουλάρι (64′ Ραμίρεζ).

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Λαϊτνερ, Ρέτσος, Σγουρός (46′ Βλαχομήτρος), Παπακανέλλος, Μαρίνος (64′ Ι. Ιμπαγάσα), Κατσουλίδης, Σαπουντζής (86′ Μαυρουδής), Χ. Κωστούλας, Κ. Κωστούλας, Μουζακίτης.