Σερβία: «Ηχηρή» εμφάνιση και τριάρα στην Σουηδία με ασίστ Ζίβκοβιτς

Σε μια από τις πολλές φιλικές αναμετρήσεις της βραδιάς, οι Σέρβοι επικράτησαν με 3-0 απέναντι στους Σουηδούς, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να έχει ασίστ.

Λίγο πριν την έναρξη του Euro 2024, οι Σέρβοι έδειξαν…τα δόντια τους στην φιλική αναμέτρηση του «Friends Arena» απέναντι στους Σουηδούς. Μπορεί οι δεύτεροι να είχαν την κατοχή της μπάλας και μαζί 20 χαμένες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο οι Σέρβοι είχαν την ουσία.

Το…σεφτέ στην αναμέτρηση έκανε ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, στο 18ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ζίβκοβιτς (ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός). Με την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, ήρθε και το δεύτερο τέρμα από τον Μίτροβιτς με τον Μλαντένοβιτς (όπου επίσης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα) να προσθέτει κι αυτός μια ασίστ.  Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τάντιτς στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Κρατ, Χίεν, Λίντελεφ (79′ Στάρφελτ), Καγιούστε, Κουλουσέβσκι, Σαλέτρος, Φόρσμπεργκ (62′ Σβέντμπεργκ), Ελίασον (46′ Λάρσον), Νίλσον (46′ Ίσακ), Ελάνγκα (62′ Χολμ)

ΣΕΡΒΙΑ: Ραΐκοβιτς, Στόγιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (71′ Γιόβιτς), Ίλιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (71′ Μπιρμάντσεβιτς), Λούκις (46′ Γκουντέλι), Μλαντένοβιτς (62′ Κόστιτς), Βλάχοβιτς (79′ Σάμαρτζιτς), Μίτροβιτς (62′ Τάντιτς)