Κροατία-Ιταλία 1-1: Οι πρωταθλητές Ευρώπης γέλασαν τελευταίοι με αδιανόητο «buzzer beater» πρόκρισης

Απίστευτες στιγμές στη Λειψία, όπου ο Ζακάνι σκόραρε στο 98′ για να δώσει την πρόκριση στους Ιταλούς και να αποκλείσει με οδυνηρό τρόπο – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – τους Κροάτες.

Δε θα ξεχάσει ποτέ αυτή τη στιγμή ο Ζακάνι, αλλά και κανένας Ιταλός! Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν… με την πλάτη στον τοίχο, έχοντας δεχτεί γκολ αποκλεισμού από τον Μόντριτς, όμως ένα πλασέ – έπος του ποδοσφαιριστή της Λάτσιο στο τελευταίο λεπτό έκανε το 1-1 και χάρισε την πρόκριση στην Ιταλία.

Εκτός συνέχειας, αν δε γίνει τεράστια έκπληξη, με δύο βαθμούς οι Κροάτες, που… αδίκησαν τους εαυτούς τους!

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκαν αμφότεροι οι τερματοφύλακες, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει και πέναλτι, ενώ ο Λιβάκοβιτς είχε μία απίθανη επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Μπαστόνι.

Ανεπανάληπτες στιγμές

Η Κροατία δεν άργησε να απειλήσει, αφού ο Σούσιτς… όπλισε στο 4′, σούταρε έξω από την περιοχή με… 121 χιλιόμετρα την ώρα και ανάγκασε τον Ντοναρούμα να “απογειωθεί’ στη δεξιά του γωνία για να διώξει σε κόρνερ. Από το 21′ ως το 22′, ο Ρετέγκι απείλησε δις. Μια φορά με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νταρμιάν και αμέσως μετά με σουτ, που κατέληξε στα σώματα, μετά από σέντρα του Πελεγκρίνι.

Η μεγάλη ευκαιρία όμως ήρθε στο 27ο λεπτό, οταν ο Λιβάκοβιτς έκανε μια συγκλονιστική επέμβαση σε σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Μπαστόνι. Στο 35′ μια όμορφη περιστροφή του Πελεγκρίνι μέσα στην περιοχή “τρόμαξε” ξανά τους Κροάτες, όμως ο Λιβάκοβιτς ήταν και πάλι εκεί.

Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξαν αξιοσημείωτες στιγμές, όπως και στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου. Τότε, όμως, το… ερασιτεχνικά απλωμένο χέρι του Φρατέζι μέσα στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Μόντριτς να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα. Εκείνος, όμως, σπατάλησε τη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντοναρούμα να τον διαβάζει και να αποκρούει το πέναλτι στην αριστερή κάτω γωνία.

Το… απίστευτο παιχνίδι που λέγεται ποδόσφαιρο, όμως, χρωστούσε μια μικρή δικαίωση στον εμβληματικό αρχηγό των Κροατών. Δευτερόλεπτα μετά το πέναλτι, ο Σούσιτς σέντραρε, ο Ντοναρούμα απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά την προσπάθεια του Μπούντιμιρ, όμως η αδράνεια της ιταλικής άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στον Μόντριτς να εκδικηθεί τον γκολκίπερ της Παρί Σεν Ζερμέν με το ριμπάουντ και να ανοίξει το σκορ και να ξεσπάσει σε δάκρυα.

Όπως φάνηκε, οι Ιταλοί χρειάζονταν μία… σφαλιάρα για να «ξυπνήσουν», αφού μετά το γκολ βρήκαν το πρώτο τους καλό διάστημα, με πρωταγωνιστή τον Κιέζα. Παρότι βρισκόταν συχνά στα καρέ των Κροατών, όμως, η πρωταθλήτρια Ευρώπης δε μπόρεσε να βρει ανάλογες τελικές.

Η ευκαιρία τελικά ήρθε στο 86′ από ένα συρτό γύρισμα του Κιέζα από τα δεξιά με στόχο τον Σκαμάκα, ο οποίος έσπευσε για την προβολή, όμως δε βρήκε τη μπάλα.

Ενώ όλα έμοιαζε να είχαν τελειώσει, στο τελευταίο από τα 8 λεπτά των καθυστερήσεων, οι Ιταλοί αναπτύχθηκαν εξαιρετικά, ο Καλαφιόρι έβγαλε μία τρομερή πάσα στον Ζακάνι και εκείνος πλάσαρε στην κίνηση τον Λιβάκοβιτς, αλλάζοντας σε δευτερόλεπτα όλο το σκηνικό.

Ακολούθησαν στιγμές, που πραγματικά μονάχα το ποδόσφαιρο προσφέρει, με την αντίθεση των συναισθημάτων να δημιουργεί ένα… καλλιτεχνικό τοπίο στη Ρεντ Μπουλ Αρίνα.