ΑΕΚ-Αλκμάαρ 0-6: Σκληρό μάθημα ολλανδικών για την... μισή «Ενωση»

Κακό «ποδαρικό» στην προετοιμασία για την ΑΕΚ που γνώρισε βαριά ήττα στον πρώτο της φιλικό αγώνα από την Αλκμάαρ με 6-0. Μια «Ενωση» με πολλές απουσίες, νέα πρόσωπα, ξεκάθαρη έλλειψη ρυθμού, χημείας και εμπειρίας

Η προετοιμασία της ΑΕΚ έχει ξεκινήσει με τον φιλικό αγώνα απέναντι στην Αλκμάαρ να είναι το πρώτο τεστ της «Ενωσης», ενώ ακολουθούν τα ματς με δύο ομάδες του Βελγίου, τη νεοφώτιστη Μπέρσχοτ (03/07) και την πρωταθλήτρια Μπριζ (06/07).

Ο αγώνας ξεκίνησε με «κιτρινόμαυρη» ευκαιρία, όταν ο Γαλανόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Ογούσου με τον κίπερ της Αλκμάαρ να του αρνείται το γκολ.

Σε αντίθεση με την ομάδα του Αλμέιδα, οι Ολλανδοί βρήκαν το γκολ στην πρώτη τους καλή στιγμή στον αγώνα στο 10΄ με τον Φαν Μπόμελ να βρίσκει δίχτυα σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Γιόνσον στην μεσαία γραμμή.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 1-1 στο 13΄ όταν ο Μάνταλος διάβασε την πρόθεση του Ογούσου και «έκλεψε» την μπάλα μένοντας ανενόχλητος στην περιοχή της Αλκμάαρ αλλά ο κίπερ των Ολλανδών επανόρθωσε το λάθος του και έδιωξε την μπάλα.

Κάπου εκεί η «Ενωση» «έσβησε» στο πρώτο ημίχρονο με την Αλκμάαρ να είναι κυρίαρχη στον χόρτο και να πετυχαίνει το 2-0 με τον Τσέφιουκ στο 27΄ για να έρθει, δυο λεπτά πριν την ανάπαυλα, το υπέροχο τελείωμα του Μπούρμεστερ που «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον Θεοχάρη για το 3-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε μεγάλες διαφορές με τους παίκτες της ΑΕΚ να αδυνατούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και αυτούς της Αλκμάαρ να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Ετσι, αναπόφευκτα, ήρθε και άλλο γκολ από την Αλκμάαρ στο 63΄. Ο Ραντόνια έκανε το λάθος και «χάρισε» την κατοχή στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τους Ολλανδούς να μην συγχωρούν το λάθος και να σκοράρουν με τον ντε Βιτ για το 4-0.

Για τα επόμενα λεπτά ο ρυθμός «έπεσε» με τις δυο ομάδες να μην παράγουν κάποια σημαντική ευκαιρία. Μέχρι και το 88΄ όταν και πάλι ο ντε Βιτ με ατομική ενέργεια έκανε το 5-0 για να έρθει ο Κάσιους ένα λεπτό μετά για το τελικό 6-0 στο πρώτο φιλικό της ΑΕΚ επί ολλανδικού εδάφους.

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Λιβάι, Ελίασον, Φερνάντες.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν οι: Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Ζίνι, Τσιλούλης, Θεοδωρίδης.