Γιακουμάκης: Διπλό «χτύπημα» με κεφαλιά και αποθέωση από τους Μεξικανούς

Ο Βαγγέλης Γιακουμάκης άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα της Κρουζ Αζούλ και γνώρισε την αποθέωση από τους Μεξικανούς φιλάθλους.

Ο Γιακουμάκης άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα της Κρουζ Αζούλ, μόλις στην 2η συμμετοχή του, σκοράροντας δυο φορές και στο Μεξικό… τρίβουν τα χέρια τους που τον απέκτησαν.  Μάλιστα και τα δυο γκολ ήταν με κεφαλιά, όμως το ένα εκ των δυο, σημειώθηκε με μια εκπληκτική κεφαλιά-ψαράκι, με την Κρουζ Αζούλ να κερδίζει με άνεση την Τιχουάνα (3-0).

Πιο συγκεκριμένα, στο 33ο λεπτό πέτυχε μια μαγική κεφαλιά-ψαράκι που ήταν μάλιστα πίσω από την περιοχή του πέναλτι και άνοιξε λογαριασμό τόσο για τον ίδιο, όσο και για την ομάδα του (1-0). Το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Ριβέρο, λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Γιακουμάκης ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό 3-0, με τον ίδιο να πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησεις με τον κόσμο στο  ”Estadio de la Ciudad de los Deportes” να τον αποθεώνει.

Υπενθυμίζουμε πως η Κρουζ Αζουλ έχει ξεκινήσει δυναμικά στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Μεξικανοί μετρούν 3/3 νίκες και δεν έχουν καν δεχθεί κάποιο τέρμα (8-0).