Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ 0-3: Απόλυτη επικράτηση του Σλοτ επί του Τεν Χαχ με σούπερ Ντίας!

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Premier League με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ με 3-0, με τον Ντίας να σκοράρει δις και τον Σαλάχ να αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ο «κακός δαίμονας» για την ομάδα του Τεν Χαχ.

Το ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της φετινής Premier League ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Λίβερπουλ στο Ολντ Τράφορντ, το πρώτο ανάμεσα στους Ολλανδούς προπονητές των δύο ομάδων, Έρικ τεν Χαχ και Άρνε Σλοτ, προσέφερε πολλές συγκινήσεις, κυρίως για τη Λίβερπουλ, η οποία έκανε το απόλυτο ματς και έφυγε νικήτρια από το Μάντσεστερ με 3-0. Κορυφαίος ο Λουίς Ντίας με δύο γκολ ενώ ο Μοχάμεντ Σαλάχ συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κόντρα στους «κόκκινους διαβόλους» φτάνοντας τα 16 γκολ απέναντί τους, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην Premier League. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Σλοτ πέτυχε το 3/3 στο πρωτάθλημα και πηγαίνει στη διακοπή για τις εθνικές ομάδες με το κεφάλι της ήσυχο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και να δυσκολέψουν τη Λίβερπουλ, η οποία όμως βρήκε την άκρη της και έκανε την πρώτη ευκαιρία στο ματς με σουτ του Ντιόγκο Ζότα στο τέταρτο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, πέτυχε γκολ , με τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ να βρίσκει δίχτυα, αλλά αυτό δεν μέτρησε λόγω επαφής του Σαλάχ προτού να έρθει η μπάλα στα πόδια του. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με καλό ρυθμό αλλά δίχως τη μεγάλη φάση, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Όλα αυτά μέχρι το 35ο λεπτό, όταν σε μια στιγμή αδράνειας του Κασεμίρο και συνολικά της άμυνας των γηπεδούχων, ο Σαλάχ σέντραρε και ο Λουίς Ντίας άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0 για τη Λίβερπουλ. Στο 39′ ο Μαζράουι επιχείρησε να απαντήσει με σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Άλισον αντέδρασε σωστά κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του, το οποίο άυξησε ο Ντίας λίγο αργότερα, στο 42ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του στο ματς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0 υπέρ της Λίβερπουλ, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό, ξεκίνησε με τον Τεν Χαχ να βγάζει εσπευσμένα από τον αγώνα τον Κασεμίρο που ήταν ο πιο αδύναμος κρίκος του αγώνα και να βάζει στη θέση του τον νεαρό Τόμπι Κόλιερ. Η Λίβερπουλ όμως συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει το 16ο γκολ του κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το 3-0 στο 56′. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, έφτασε κοντά και στο τέταρτο γκολ με την άμυνα να βγάζει αντίδραση. Στο 63′ ο Ζίρκζεε βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ ύστερα από σέντρα του Ράσφορντ, με τον Άλισον να αποκρούει. Στο 67′ ο νεοεισελθών στον αγώνα Χάκπο έχασε μία ακόμη ευκαιρία για το 4-0 αστοχώντας σε κεφαλιά. Στο 70′ ο Μαγκουάιρ που μόλις είχε μπει στο ματς, επιχείρησε να καταστήσει επικίνδυνη την εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες δίχως αποτέλεσμα.  Τρία λεπτά μετά, έπειτα από ένα χαμένο κόρνερ, ο Νταλότ σέντραρε και ο Μαρτίνες επιχείρησε να εκτελέσει με θεαματικό τρόπο, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας. Στο 78′ και πάλι ο Ζίρκζεε απείλησε, αλλά αστόχησε, με τον Ντιαλό τρία λεπτά αργότερα να έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε σουτ που επιχείρησε. Στο 83ο λεπτό, μπήκε και ο Κώστας Τσιμίκας για την Λίβερπουλ, για να πάρει και αυτός χρόνο συμμετοχής στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά. Ο Νούνιες στο 89′ απώλεσε την μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με το σουτ του να μην βρίσκει εστία. Αυτή ήταν και η ακροτελεύτια αξιοσημείωτη πράξη στο ντέρμπι, με τη Λίβερπουλ να φεύγει θριαμβεύτρια από το Μάντσεστερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ερικ τεν Χαχ): Ονάνα, Μαζράουι, Ντε Λιχτ (69′ Μαγκουάιρ), Μαρτίνες, Νταλότ, Κασεμίρο (46′ Κόλιερ), Μέινου, Γκαρνάτσο (69′ Αμάντ Ντιαλό), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Ζίρκζεε

Λίβερπουλ (Άρνε Σλοτ): Άλισον, Ρόμπερτσον (83′ Τσιμίκας), φαν Ντάικ, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (75′ Μπράντλεϊ), Μακ Άλιστερ, Γκράφενμπερχ, Ντίας (65′ Χάκπο), Σομποσλάϊ, Σαλάχ, Ζότα (75′ Νούνιες)