Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 1-2: Οι Περιστεριώτες σόκαραν Αστέρα και... Μακελελέ

Ο Ατρόμητος, με δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος, πήρε το «διπλό» απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης (1-2) και… προβλημάτισε τον νέο προπονητή των «Αρκάδων», Μακελελέ.

Ο Ατρόμητος σόκαρε τον Αστέρα Τρίπολης υπό το βλέμμα του νέου προπονητή των «Αρκάδων», Μακελελέ (παρακολουθούσε το ματς από τις εξέδρες) και έφυγε με το διπλό από την Τρίπολη (1-2).

Με τον Μακελελέ να βρίσκεται στο γήπεδο και να σημειώνει… αρκετά πραγματάκια, ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει προβάδισμα νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, η άμυνα του Αστέρα πιάστηκε στον ύπνο και ο Μανσούρ με κεφαλιά νικά τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Με το παιχνίδι να μην έχει καλό ρυθμό ο Παπαδόπουλος έκανε τραγικό λάθος, βγήκε  μακριά από την περιοχή του, έκανε το τσαφ και ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα έκανε την λόμπα και σε κενή εστία έκανε το 0-2, στο 23ο λεπτό.

Στο 34ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε ακόμη μια ευκαιρία για γκολ για να διαμορφώσει το 0-3. O Άλβαρες έκανε λάθος, ο Μπάκου έκλεψε την μπάλα, γύρισε παράλληλα στην εστία, αλλά ο Καρλίτος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Στην συνέχεια ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία με  τρομερή κάθετη του Παλάσιος στον Γκαρθία, με τον δεύτερο ωστόσο να κάνει κακό κοντρόλ και τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει. Το γκολ για τους «Αρκάδες» δεν άργησε να έρθει, με τον  Παλάσιος να αδειάζει τον Κίνι, ο οποίος στην συνέχεια τον πάτησε. Ο Τσιάρας έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μπαρτόλο ευστόχησε και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ατρόμητο να προηγείται με 1-2.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα να δημιουργεί δυο ευκαιρίες που όμως καμία δεν είχε καλά τελειώματα για να ισοφαρίσει. Πρώτα ο Παλάσιος με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή (47′) κι ύστερα ο Άλβαρες στο 50ο λεπτό, με τον Χουτεσιώτη να επεμβαίνει αποτελεσματικά και στα δυο σουτ.

Τα λεπτά περνούσαν δίχως κάποια μεγάλη ευκαιρία και ο Ατρόμητος έφυγε με το «διπλό» απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης (1-2).

Asteras AKTOR (Στάικος Βεργέτης): Παπαδόπουλος – Γκαρθία, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Άλβαρες – Αλάγκμπε, Μούμο – Κρέσπι, Μπαρτόλο, Παλάσιος – Άνταμ.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης – Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου – Έντερ, Ουεντραόγκο – Μπάκου, Μίχορλ, Ουάρντα – Καρλίτος.