Αρης-Ολυμπιακός: Οι γραμμές του Ζαμπαλά και τα ερωτηματικά για το δεύτερο γκολ

Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για το δεύτερο γκολ του Αρη, που ελέγχθηκε για οφσάιντ και προήλθε από αμφιλεγόμενο φάουλ.

Πολύ έντονες είναι οι διαμαρτυρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού για τον τρόπο που έγινε το 2-0 υπέρ του Αρη

Αρχικά, όλα ξεκίνησαν από μία στημένη φάση, η οποία προέκυψε από φάουλ που έδωσε ο Ιταλός, Παϊρέτο, εις βάρος του Ανδρέα Ντόη. Ο διαιτητής είδε… αγκωνιά του Ελληνα στόπερ στον Μάνου Γκαρθία. Ο δεύτερος βέβαια έπεσε πάνω στον Ντόη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα. Για αυτό το φάουλ, μάλιστα, είδε και την κίτρινη κάρτα. Μερικά λεπτά νωρίτερα, παρόμοια φάση με τον Τσικίνιο στη θέση του Γκαρθία και τον Βέλεθ σε αυτή του Ντόη, πέρασε… αέρα.

Στη φάση του γκολ, ο Μορόν φάνηκε οφσάιντ με γυμνό μάτι, όμως αυτό του AVAR, Ζαμπαλά, είχε… άλλη άποψη. Ετσι οπως τοποθετήθηκαν οι γραμμές, ο Ισπανός… καλύπτεται.

Ο Μορόν φαίνεται να είναι σε οριακή θέση οφσάιντ, όμως ο AVAR Ζαμπαλάς φαίνεται να τοποθέτησε τις τρισδιάστατες γραμμές όταν η μπάλα δεν είναι στο σωστό σημείο. Το πόδι του παίκτη του Άρη που κάνει την σέντρα είναι σε κάθετη θέση, ενώ θα έπρεπε το πόδι του (να είναι σε γωνία), δηλαδή την στιγμή που σουτάρει να είναι τεντωμένο μπροστά, γιατί τότε η μπάλα ουσιαστικά φεύγει από το πόδι του. Με ένα κλικ ποιο μετά ο Μορόν είναι σε αντικανονική θέση οφσάιντ και το γκολ θα έπρεπε να ακυρωθεί. Και με αυτό το κλικ που δεν έγινε ο Ολυμπιακός βρέθηκε με δύο γκολ διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου!