Ατρόμητος-Λαμία 4-2: Κυρίαρχος ο Ατρόμητος στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος κέρδισε την Λαμία στο Περιστέρι με 4-2 με τον Ουάρντα να κάνει 2 ασίστ και τον άτυχο της βραδιάς, Καρλίτος να σκοράρει απέναντι στην παλιά του ομάδα

Ο Ατρόμητος επικράτησε της Λαμίας με 4-2 στο Περιστέρι, για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, με ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν 3 από τα 4 γκολ τους.

Ο Καρλίτος έκανε το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό, κόντρα στην πρώην ομάδα του, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς αποχώρησε τραυματίας στο 38′. Η Λαμία ισοφάρισε με τον Ραντόνια ένα λεπτό μετά από τον τραυματισμό του Ισπανού , όμως οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 50′ ο  Μπακού πλάσαρε σε κενή εστία ύστερα από το γύρισμα του Ουάρντα, ξαναβάζοντας τον Ατρόμητος μπροστά στο σκορ. Στο 70′ ο αντικαταστάτης του Καρλίτος, Φαν Βέρτ πλάσαρε τον  Κόστιτς για το 3-1 και ο Αθανασίου εφτά λεπτά αργότερα έκανε 4 τα τέρματα της ομάδας του Γκαρσία. Στο 88′ η Λαμία μείωσε σε 4-2 με το αυτογόλ του Χουτεσιώτη.

Παίχτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Ουεντραόγκο, ενώ ο Ουάρντα ήταν εξίσου καταλυτικός με τις 2 ασιστ του.

Έτσι ο Ατρόμητος έφτασε τους 8 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση και η Λαμία υποχώρησε στην 8η, μένοντας στους 5 βαθμούς.

Το ματς

Ο Ατρόμητος μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να προηγηθεί, κάτι που έκανε νωρίς στο 5′ με τον Καρλίτος. Ο πρώην παίχτης του Παναθηναϊκού και της Λαμίας, σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα ύστερα από επέλαση στην δεξιά πλευρά της περιοχής αφού νωρίτερα έλαβε την εξαιρετική μπαλιά του Κίνι.

Οι γηπεδούχοι που είχαν πάρει ψυχολογία μετά το γκολ, είχαν την κατοχή της μπάλας καθώς και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η ομάδα από το Περιστέρι, έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ όμως ο Γιουμπιτάνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόστιτς στο τετ-α-τετ στο 29′.

Η Λαμία δεν ήταν απειλητική όλη αυτή την ώρα. Η ομάδα από την Φθιώτιδα είδε στο 38′ τον πρώτο σκόρερ της την περασμένη σεζόν,τον Καρλίτος να τραυματίζεται σε μια προσπάθεια που έκανε με την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ισπανός έπεσε στο έδαφος και η νέα του ομάδα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, με τον πρώην παίχτη της ΑΕΚ, Τομ Φαν Βερτ να είναι αυτός που αντικατέστησε τον σκόρερ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα λεπτό, ισοφάρισαν με την κεφάλια του Ραντόνια, μετά από την σέντρα ακριβείας του Νούνεζ από τα αριστερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος έκανε ακριβώς το ίδιο που έκανε στο προηγούμενο 45λεπτο, βρήκε δηλαδή γκολ στο πρώτο 5λεπτο. Στο 50′ ο Ουεντραόγκο έκανε το γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Ουάρντα ο οποίος έκανε το γύρισμα στο Μπακού, που πλάσαρε σε κενή εστία και έκανε το 2-1.

Η ομάδα από το Περιστέρι πήρε τα ινία του παιχνιδιού ξανά και είδε τον Μπακού να σουτάρει στο αριστερό δοκάρι, ύστερα από νέο γύριμα από τα αριστερά. Ο Βαν βέρτ που ήταν η αναγκαστική αλλαγή των γηπεδούχων, δέχτηκε την πάσα του σκόρερ του δεύτερου γκολ, Μπακού, ανέβηκε με την μπάλα από τα δεξιά και πλάσαρε τον Κόστιτς και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με τη βοήθεια του δοκαριού. Έτσι στο 70′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1, με τον Ολλανδό να σκοράρει το πρώτο του γκολ φέτος.

Οι νικητές έκαναν ότι ήθελαν και στο 77′ έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα με το γκολ του Αθανασίου, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ύστερα από την κάθετη του Ουάρντα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα μπερδεύοντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 88′ η Λαμία μείωσε σε 4-2 με το αυτογόλ του Χουτεσιώτη.Σε εκτέλεση φάουλ, ο Ενρίκε πήρε την κεφάλια, ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε, όμως η μπάλα του έφυγε από τα χέρια και πέρασε την γραμμή του τέρματος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου (81′ Βρακάς), Ουέντραογκο, Τσιγγάρας (81′ Τσακμάκης), Μπακού (81′ Γκονζάλεθ), Γιουμπιτάνα (66′ Μίχορλ), Ουάρντα, Καρλίτος (39′ Καρλίτος)

Προπονητής: Πάμπλο Γκαρσία

ΛΑΜΙΑ: Κόστιτς, Σάντμπεργκ (46′ Μπίκοφ), Κορνέζος (74′ Σιμόνι), Λέο, Ραντόνια, Γιαννούτσος, Νούνιες, Ρινγκ, Φουρτάδο (79′ Σαραμαντάς), Μέκιτς (56′ Ενρίκες), Βλαχομήτρος (56′ Γκουίντο)

Προπονητής: Μαρίνος Σατσιάς