Αστέρας Τρ. - Λεβαδειακός 1-1: Μοιρασιά στην Τρίπολη

Αστέρας και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην Τρίπολη, με την ομάδα από την Βοιωτία να χάνει πέναλντι που θα την έβαζε μπροστά.

Αστέρας και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Τρίπολη, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, με την ομάδα από την Βοιωτία να είναι αυτή που προηγήθηκε μόλις στο 8′ με το αυτογκόλ του Αλάγκμπε.

Η ομάδα από την Αρκαδία ισοφάρισε στο 43′ με τον Κάλτσα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στις δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε έντονο, αποκτώντας μια άγρια ομορφιά. Το VAR πρωταγωνίστησε, καθώς πήρε πίσω το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στον Αστέρα στο 54′, αλλά ανάγκασε τον διαιτητή να δείξει την άσπρη βούλα, στο χαμένο πέναλντι του Λεβαδειακού 5 λεπτά αργότερα.

Έτσι οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, με τον Αστέρα να ανεβαίνει στην 8η θέση με αυτό το αποτέλεσμα ενώ ο Λεβαδειακός στην 12η.

Το ματς:

Ο Λεβαδειακός είχε μια δύσκολη αποστολή στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας, όμως βρήκε γρήγορο γκολ στο 8′. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από πόδια ποδοσφαιριστή του Αστέρα. Συγκεκριμένα ο Μπάλζι αφού δέχτηκε το γύρισμα του Γιαννιώτα από τα δεξιά πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε πρώτα στον Αλάγκμπε, αμυντικό της ομάδας της Τρίπολης και έπειτα στα δίχτυα.

Οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι που ήρθε η ισοφάριση των γηπεδούχων στο 43′ με τον Κάλτσα. Ο Έλληνας επιθετικός, εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Χουχούμη και με κεφάλια έκανε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ποιοτικό, εκεί έγιναν και οι φάσεις που <<στιγμάτισαν >>τον αγώνα. Η γηπεδούχοι είχαν την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, με τον Ρεγκίς ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση από την μικρή περιοχή, καθώς η άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφερε και έδιωξε στο 46′.

Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτνι στο 54′, ύστερα την ανατροπή του Μουνιόθ από τον Μορέιρα όμως το VAR είχε άλλη γνώμη και ο διαιτητής πήρε πίσω την αρχική απόφαση του.

Μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλντι, ύστερα από απόφαση του VAR, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Παπαδόπουλος είπε όχι στον Γιαννιώτα, που ήταν ο εκτελεστής.

Οι φιλοξενούμενοι όσο πέρναγαν τα λεπτά, κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ. Ο Αστέρας πήγε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους, μέσω αντεπιθέσεις δίχως όμως κάποια σημαντική ευκαιρία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ AKTOR: Παπαδόπουλος (90′ Τσιντώτας), Άλχο, Ντέλι, Αλάγκμπε, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ (80′ Γκος), Καλτσάς (74′ Παλάσιος), Άλβαρες (46′ Μπαρτόλο), Άνταμ (80′ Καστάνιο), Ρεγκί

Προπονητής: Κλοντ Μακελελέ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκαραβέλης, Τσάρπας, Πλέγας (83′ Τσοκάι), Ρόμο, Μπάλζι, Μεχία (64′ Κωστή), Παπαδόπουλος, Γιαννιώτας (84′ Συμελίδης), Λιάγκας, Μορέϊρα, Ζίνι (40′ Πεντρόζο)

Προπονητής: Νίκος Παπαδόπουλος