ΧΕΤΑΦΕ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2: «Ροχιμπλάνκο» ανατροπή με λυτρωτή Σουάρες στο 91'

Ο φανταστικός Λουίς Σουάρες με δύο τέρματα σε 13′ λεπτά, χάρισε ένα άκρως σημαντικό τρίποντο στην Ατλέτικο Μαδρίτης που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Χετάφε, στέλνοντας την ομάδα του στην κορυφή της La Liga.

Με τον Λουίς Σουάρες να κάνει μαγικό δεύτερο ημίχρονο σκοράρωντας δύο τέρματα σε διάστημα 13′ λεπτών, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή επί της Χετάφε με 2-1 στο Αλφόνσο Πέρεθ και πάτησε στην κορυφή της La Liga έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Κόστισε το διπλό λάθος του Όμπλακ

Ο Τσόλο Σιμεόνε παρέταξε την ομάδα του με όλα της τα αστέρια, σε ένα επιθετικό 4-4-2 με τον Αντουάν Γκριζμάν να ξεκινά στο πλευρό του Λουίς Σουάρες στην κορυφή και τους Καράσκο και Κορέα στα φτερά. Η Ατλέτικο, είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα, αφού το σύνολο του Μίτσελ ήταν αρκετά προετοιμασμένο στα μετόπισθεν. Το ημίχρονο έφτανε προς το τέλος του, όμως ο Μίτροβιτς πρόλαβε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, καθώς με γκολ στο 45‘ εκμεταλλεύτηκε το δώρο που του έκανε ο Γιαν Όμπλακ. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας, με τραγικό λάθος σε δύο χρόνους είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του και την Χετάφε να προηγείται με 1-0.

Αποβολή και αλλαγές, άλλαξαν την εικόνα

Ο Τσόλο Σιμεόνε προχώρησε σε αλλαγές με στόχο να γυρίσει το ματς. Ο εξαφανισμένος Αντουάν Γκριζμάν παραχώρησε τη θέση του στον Ματέους Κούνια με την Ατλέτικο να γίνεται πιο επιθετική. Η αποβολή του Κάρλες Αλενιά όμως στο 74‘ ήταν αυτό που άλλαξε τις ισορροπίες και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ροχιμπλάνκος». Η ομάδα του Σιμεόνε έγιεν πιο πιεστική και έκλεισε στα καρέ της την Χετάφε, ειδικά από τη στιγμή που είχε και την αριθμητική υπεροχή.

Τη λύση ξανά ο Σουάρες

O Oυρουγουανός ήταν και πάλι αυτός που έδωσε τη λύση στην Ατλέτικο. Ο 35χρονος επιθετικός που ήταν ο πιο δραστήριος από την ομάδα του, πήρε την εξαιρετική μπαλιά του Μάριο Ερμόσο στο 78‘ και με δυνατό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες προσπάθησαν να γεμίσουν την περιοχή της Χετάφε, όμως ο ανορθόδοξος τρόπος παιχνιδιού, με συνεχόμενες σέντρες. Ο Σουάρες όμως ήταν αυτός που έδωσε ξανά τη λύση στον Τσόλο, με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 91‘ με κεφαλιά, χαρίζοντας τη νίκη με 2-1 στην ομάδα του, την ίδια στιγμή που την έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga.

Eνδεκάδες:

Χετάφε: Σόρια, Μίτροβιτς, Κουένκα, Ντιέν, Μιραμόν, Ιγκλέσιας, Αλενιά, Μαξίμοβιτς, Φλορεντίνο, Μασίας (Ουνάλ 67′), Μάτα

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένες, Σάβιτς, Τρίπιερ (Ντε Πολ 62′), Λόντι (Ερμόσο 62′), Γιορέντε, Κορέα, Ερέρα, Καράσκο, Γκριζμάν (Κούνια 67′), Σουάρες