ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ 2-0: VAR και Χρούνεφελντ την «έστειλαν» στη κορυφή (vids)

Σε ένα ματς με ένταση, η ομάδα της Ισπανίας κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 και να «σκαρφαλώσει» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν τελευταίοι

Η Βιγιαρεάλ υποδέχτηκε τους Γιούγκ Μπόις για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι φιλοξενούμενοι, αν και δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 2-0 και να βρεθούν πρωτοι στην βαθμολογία, μαζί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήρθε ισόπαλη με την Αταλάντα.

To παιχνίδι

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Γιούνγκ Μπόιζ, όταν ο Σιέρο έκανε σουτ-πύραυλο με τον κίπερ των αντιπάλων να λέει «όχι». Η απάντηση από την Βιγιαρεάλ ήρθε στο 8′ η οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ, με τον Κοκελίν να κάνει μία αδύναμη κεφαλιά.

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν τις ομάδες να επιλέγουν ένα αρκετά επιθετικό παιχνίδι, με τα τάκλιν να έχουν την τιμητική τους. Οι γηπεδούχοι είχαν μπει πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο δεν κατάφερναν να αξιοποιήσουν τις στημένες φάσεις.

Στο 25΄ οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν να απειλήσουν, με τον Ελία να βρίσκει με μία πάσα ακριβείας τον Φάσναχτ, ο οποίος έστειλε τηνμπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Οι Γιούγκ Μπόιζ ανέασαν στροφές και η Βιγιαρεάλ απάντησε με τον Πεδράθα, του οποίου το σουτ πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς και τον… Καπού, ο οποίος ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0 με την μπάλα να καταλήγει χαμηλά στο δεξί δοκάρι.

Φάσναχτ σε ρόλο πρωταγωνιστή

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να πιέζουν περισσότερο, ενώ ο Φασναχτ δυσκόλεψε τον Ρούλι, με δυνατή κεφαλιά στο 49′. Ο ίδιος πάικτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο το VAR «ακύρωσε» το γκολ λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Οι Γιουνγκ Μπόις πήραν τα… πάνω τους μετά το ακυρωθέν γκολ, με τον Ρίντερ να κάνει ένα σουτ-οβίδα το οποίο κόπηκε όμως από την αντίπαλη άμυνα. Στο 65′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Ελία, χωρίς όμως ο διατητής να καταλογίζει κάτι.

Η Βιγιαρεάλ είχε τρομερή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Φεβρ πραγματοποίησε μία μοναδική επέμβαση, με την μπάλα να φεύγει εκτός αγωνιστκού χώρου.

To ματς κυλούσε δίχως αξιόλογες φάσεις ως και το 85′, όπου ο Παρέχο έκανε εξαιρετική σέντρα όμως ο τερματοφύλακας κατάφερε να αντιδράσει άμεσα. Ένα λεπτό αργότερα, η απάντηση από τους Γιουνγκ Μπόις ήταν άμεση. Ο Ελία έκανε εντυπωσιακή κούρσα και δοκίασε να εκτελέσει δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Βιγιαρεάλ «καθάρισε» το παιχνίδι ακριβώς στο 90′, κάνοντας το 2-0 με τον Χρούνεφελντ να σημειώνει ένα έξυπνο τέρμα, «ξεγελώντας» τον Φεβρ και στέλνωντας την μπάλα στα δίχτυα.

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν το αποτέλεσμα, το οποίο «χάρισε» στους Ισπανούτς τους τρεις βαθμούς.

Eνδεκάδες

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Π. Τόρες, Πεδράθα, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν, Πίνο, Ντια, Χρούνεφελντ

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ: Φεβρ, Χέφτι, Μπίργκι, Λοπέρ, Αέμπισερ, Σιέρο, Ρίντερ, Ελία, Φάσναχτ, Μούμι, Ενγκαμαλό