AΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 1-0: O Nτι Μαρία της έδωσε το φιλί της... πρόκρισης (vid)

Η «αλμπισελέστε» δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά πήρε την νίκη κόντρα στην Ουρουγουάη και πλέον απέχει μια… ανάσα από την πρόκριση στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022

H Aργεντινή πήρε την νίκη επί της Ουρουγουάη με 1-0, χάρη στο απίστευτο γκολ του Ντι Μαρία στο 7ο λεπτό.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμα αυτό, καθώς η «σελέστε πίεσε αρκετά την« αλμπισελέστε», η οποία πήρε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς και πλέον απέχει μία ανάσα από τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Ο Λιονέλ Μέσι,αν και έχει ξεπερράσει τον τραυματισμό του, δεν ξεκίνησε βασικός και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο 15 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, καθώς ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Αργεντινής ήθελε να τον προφυλάξει.

«Ορισμένες φορές απλά πρέπει να κερδίζεις» ανέφερε ο Λιονέλ Σκαλόνι και συμμπλήρωσε «μπορεί να παίζεις καλά ορισμένες φορές, αλλά η νίκη πάλι τρεις βαθμούς θα σου δώσει».

Με την νίκη αυτή, η «αλμπισελέστε» βρίκσεται στους 28 βαθμούς, στο -6 από τη Βραζιλία, η οποία προκρίθηκε στο Μουντιάλ.Οι τέσσερις καλύτερες ομάδες από τη ζώνη της Νοτίου Αμερικής προκρίνονται απευθείας και και η πέμπτη πηγαίνει σε μπαράζ. Η Ουρουγουάη είναι στους 16 πόντους και μοιράζεται την 4η θέση, μαζί με τις Χιλή και Κολομβία.