ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-2: «Άλωσε» την έδρα της «τσιμ μπομ» με τρομερή ανατροπή πριν τον Ολυμπιακό

Μία τεράστια νίκη πήρε η Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Γαλατά επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τέσσερα ματς και παίρνοντας την καλύτερη δυνατή ψυχολογία ενόψει «Καραϊσκάκη».

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κερδίσει με ανατροπή 2-1 μέσα στην έδρα της Γαλατάσαραϊ με ανατροπή, παρ’ ότι δεν ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. ‘Ετσι, η ομάδα του Βίτορ Περέιρα έρχεται στο «Γ.Καραϊσκάκης» (25/11-22:00) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε από πολύ νωρίς να έχει πάρα πολύ ένταση. Χαρακτηριστικό είναι πως οι δύο ομάδες  αντίκρισαν μαζί 7 κίτρινες κάρτες στα πρώτα 45 λεπτά. Η Γαλατά ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν σε μία ωραία επίθεση, ο Μορουτάν πέρασε κάθετα την μπάλα στον Ακτούρκογλου κι εκείνος πλάσαρε εύστοχα νικώντας τον Οζέρ στο 16′.

Η Φενέρμπαχτσε κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 31ο λεπτό, όταν ο Καχβετσί είδε τον Οζίλ που έφευγε μόνος του πίσω από το κέντρο απέναντι στον Μουσλέρα και του πέρασε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή, με τον πρώην μέσο των Ρεάλ Μαδρίτης και Άρσεναλ να νικάει τον Ουρουγουανό κίπερ της Γαλατά κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά ισορροπημένο με την Γαλατά να είναι αυτή που είχε δύο μεγάλες στιγμές στο πρώτο εικοσάλεπτο με τους Ντιανέ και Τσικαλντάου.

Στο 83ο λεπτό ο Τισεράντ της Φενέρμπαχτσε έκανε φάουλ «πληγώνοντας» εις διπλούν την ομάδα του, πρώτον γιατί αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα που οδήγησε στην αποβολή και δεύτερον επειδή έδωσε την ευκαιρία στην Γαλατά να σκοράρει με την κεφαλιά του Ντιανέ. Το γκολ, όμως, για καλή τύχη του Κονγκολέζου ακυρώθηκε ελέω επιθετικού φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Σελεγαλέζος επιθετικός της Γαλατά.

Η «τσιμ μπομ» έχασε μία τελευταία μεγάλη ευκαιρία 90ο λεπτό, όταν ο Κουτλού πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Οζέρ.

Αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει η Γαλατάσαραϊ στις μεγάλες ευκαιρίες της, το κατάφερε η Φενέρμπαχτσε, η οποία σε μία αντεπίθεση είδε τον Κρέσπο να μπαίνει στην περιοχή της  «τσιμ μπομ» και να κάνει με ωραίο διαγώνιο τελείωμα το 2-1 μέσα στο «Nef Stadium» στο 90+4′.

Αυτό το τέρμα της Φενέρ έφερε και την αποβολή του έξαλλου Φατίχ Τερίμ με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα.

Η Γαλατάσαραϊ δεν είχε ούτε τον χρόνο ούτε και την ψυχολογία για να καταφέρει να ισοφαρίσει στα περίπου τέσσερα λεπτά που απέμεναν με αποτέλεσμα η ομάδα του Βίτορ Περέιρα να αποδράσει με την νίκη και το 2-1.

Έτσι, η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε στην πεντάδα ενώ η Γαλατάσαραϊ έπεσε στην 8η θέση και το -9 από την κορυφή.

Γαλατάσαραϊ (πρ. Φατίχ Τερίμ): Μουσλέρα, Νέσλον, Μαρκάο, Γιέντλιν, Φαν Άανχολτ, Φεγκουλί (83′ Μοσταφά Μοχάμεντ), Κουτλού, Τσικαλντάου, Μορουτάν (65′ Ντιανέ), Ακτούρκογλου, Ντερβίσογλου (65′ Ανταλιάλι)

Φενέρμπαχτσε (πρ. Βίτορ Περέιρα): Οζέρ, Κιμ, Τισεράντ, Καντιόγλου, Νόβακ, Γιαντάς (90+1′ Αζίζ), Σόσα (71′ Κρέσπο), Ζάιτς, Καχβετσί (71′ Οσαγί-Σάμουελ), Οζίλ (90+1′ Ρόσι), Μπερίσα (90+1′ Ντουρσούν)