ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΓΙΑΝΓΚ ΜΠΟΪΣ 1-1: Τα... δεύτερα των «διαβόλων» έβαλαν «στοπ» στα όνειρα των Ελβετών

Ήθελε μόνο νίκη στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιανγκ Μπόις, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη ακόμα και με το rotation της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με το τελικό 1-1 να φέρνει τους Ελβετούς στην τελευταία θέση και τους Άγγλους -που ήταν αδιάφοροι- πρώτους στον ΣΤ’ όμιλο!

Το παιχνίδι στο Μπέργκαμο αναβλήθηκε για αύριο την ίδια ώρα (22:00), έτσι η Γιανγκ Μπόις γνώριζε πως πρέπει απλά να κερδίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» για να έχει ελπίδες πρόκρισης στο Europa League. Κάτι τέτοιο δε συνέβη και το τελικό 1-1 άφησε γλυκόπικρη γεύση στους Ελβετούς που δεν κατάφεραν να πετύχουν ανατροπή όπως στην 1η αγωνιστική απέναντι στην ίδια αντίπαλο!

Ο αγώνας

Η Γιουνάιτεντ των 11 αλλαγών του Ραλφ Ράνγκνικ μπήκε -αν και αδιάφορη ως πρώτη- με πολλή όρεξη στο παιχνίδι. Μάλιστα, μετά από 9 λεπτά σκόραρε, αφού ο Μέισον Γκρίνγουντ πήρε την εξαιρετική σέντρα του Σο και με γυριστό νίκησε τον Φαβρ.

Η Γιουνάιτεντ των 11 αλλαγών του Ραλφ Ράνγκνικ μπήκε -αν και αδιάφορη ως πρώτη- με πολλή όρεξη στο παιχνίδι. Μάλιστα, μετά από 9 λεπτά σκόραρε, αφού ο Μέισον Γκρίνγουντ πήρε την εξαιρετική σέντρα του Σο και με γυριστό νίκησε τον Φεβρ.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απαιτούμενη ομοιογένεια, έχοντας και τους νεαρούς Ντιαλό και Ελάνγκα στο γήπεδο, όμως έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μάτα βρέθηκε… φάτσα με την εστία από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως το πλασέ του με το αριστερό κόντραρε και αποκρούστηκε εν τέλει από τον τερματοφύλακα των Ελβετών στο 34′.

Μάλιστα, η Γιανγκ Μπόις βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Ρίντερ στο 42′. Όπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, που η Γιουνάιτεντ είχε προηγηθεί και οι Ελβετοί απάντησαν, έτσι και σήμερα ο Ρίντερ πήρε την μπάλα μετά το λάθος του Φαν Ντε Μπεκ και με ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Χέντερσον.

Η Γιανγκ Μπόις χρειαζόταν μόνο νίκη και έδωσε χώρους, αλλά ο Ελάνγκα δεν κατάφερε να τους εκμεταλλευτεί αφού ο Φεβρ τον νίκησε στο τετ-α-τετ του 59′. Η απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Μέστσακ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Μάλιστα οι Ελβετοί έχασαν και σπουδαιότερη ευκαιρία στο 66′, όταν ο Μασέιρας δεν κατάφερε με το αριστερό να βρει… εστία, όντας ελεύθερος από το πέναλτι και με τον Χέντερσον εξουδετερωμένο. Η Γιανγκ Μπόις έψαξε απεγνωσμένα το γκολ που θα της δώσει ελπίδες για την 3η θέση, αλλά κάτι τέτοιο ήταν εξ’ ορισμού δύσκολο ακόμα και με το rotation της Γιουνάιτεντ. Το φινάλε βρήκε την Γιουνάιτεντ -όπως γνώριζε από την προηγούμενη αγωνιστική- στην πρώτη θέση και την Γιανγκ Μπόις εκτός συνέχειας ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον (68′ Χίτον), Γουάν Μπισάκα, Μάτιτς, Μπαγί, Σο (61′ Μένγκι), Λίνγκαρντ (89′ Ίγκμπαλ), Φαν Ντε Μπεκ, Μάτα (89′ Σάβατζ), Ντιαλό (68′ Σόρετίρε), Γκρίνγουντ, Ελάνγκα

Γιανγκ Μπόις: Φεβρ, Μασέιρας, Καμαρά (76′ Λάουπερ), Λουστενμπέργκερ, Λεφόρτ, Μαρτίνς Περέιρα, Έμπισερ (62′ Σιέρο), Μέστσακ, Ρίντερ (62′ Χέφτι), Ν’Γκαμολό, Σιεμπάτσου (62′ Κανγκά)