ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ 4-0: Νέα νίκη για τους «βιόλα» με ντοπιέτα Βλάχοβιτς (vid)

Η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο συνέτριψε με 4-0 τους «νεοφώτιστους» προσπερνώντας τη Γιουβέντους και ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση.

Η Φιορεντίνα υποδέχθηκε στο «Αρτέμιο Φράνκι» την Σαλερνιτάνα και τη φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-0) επεκτείνοντας στις τρεις το σερί των νικών της.

Ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα έκανε το 1-0 στο 31ο λεπτό και άνοιξε τον «χορό» των γκολ για τους «βιόλα». Έπειτα, ανέλαβε δράση ο Ντούσαν Βλάχοβιτς που με δύο δικά του τέρματα στο 51′ και στο 84′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιουσέφ Μάλεχ στο 90ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Φιορεντίνα (πρ. Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Μιλένκοβιτς (46′ Ιγκόρ), Μαρτίνες, Οντριοθόλα (87′ Βενούτι), Μπιράγκι (87′ Τέρζιτς), Μποναβεντούρα, Τορέιρα, Ντάνκαν (79′ Μάλεχ), Καγιεχόν (72′ Σότιλ), Γκονζάλες, Βλάχοβιτς

Σαλερνιτάνα (πρ. Στέφανο Κολαντουόνο): Μπέλετς, Βέσελι (46′ Ντέλι Κάρι), Γκιομπέρ, Μπόγκνταν, Κεχρίντα, Ρανιέρι (90+1′ Γιαροζίνσκι), Κουλιμπαλί, Όμπι (62′ Σιαβόνε), Κάστανος (52′ Μπονατσόλι), Ριμπερί (90+1′ Ντι Τάκιο), Σίμι