ΡΕΝ - ΜΠΟΡΝΤΟ 6-0: Πάρτι… Ευρώπης μέσα στο Ροαζόν Παρκ

ΡΕΝ – ΜΠΟΡΝΤΟ: Μεγάλη νίκη για τη Ρεν, η οποία σκόρπισε την Μπορντό με 6-0, στην έδρα της για την Ligue 1.

Με μια εκπληκτική εμφάνιση η Ρεν σκόρπισε την Μπορντό με 6-0 εντός έδρας, κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Φωτιές πέταγαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση απέναντι στην Μπορντό. Η Ρεν παίζοντας ωραίο και επιθετικό παιχνίδι κατάφερε να βγάλει πολλές τελικές προσπάθειες και σε συνδυασμό με την κόκκινη των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, τους…σκόρπισε με το επιβλητικό 6-0.

Από το πρώτο μέρος η Ρεν έδειχνε πως αυτή είναι η ομάδα που έψαχνε το γκολ, το οποίο αν και άργησε, ήρθε στο 32ο λεπτό με τον Τεριέ, μετά από ασίστ του Μαρτίν. Ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπουριγιό έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς ο Σισοκό άφησε τη Μπορντό με 10 παίκτες στο 50ο λεπτό. Η Ρεν παρότι άργησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή, τελικά το έκανε και μάλιστα 4 φορές. Πρώτα ο Λαμπόρντ έκανε το 3-0 στο 61’, ενώ ο Τρουφέρ 8 λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκιρασί, με 2 γκολ μέσα σε 2 λεπτά, πρώτα στο 89’ και μετά στο 90+1’ ανεβάζοντας το σκορ σε 6-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Με τη νίκη αυτή η Ρεν παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης, κρατώντας την 4η θέση, ενώ η Μπορντό από πλευράς της παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.