ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1: Με τέτοιον Γκάρι, η μηχανή... μπροστά θα πάρει!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1: Με πρωταγωνιστή τον Γκάρι Ροντρίγκες οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Αγρινίου

Ο πίνακας του Καραϊσκάκη έγραψε Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1, για την 21η αγωνιστική της Super League, με τον Γκάρι Ροντρίγκες να είναι ο πρωταγωνιστής των Πειραιωτών!

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να βρίσκουν το δρόμο προς τις καλές τους εμφανίσεις, αφού εκτός των τριών βαθμών της νίκης που πήραν πραγματοποίησαν και καλή εμφάνιση. Βέβαια σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και το γεγονός πως κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4′ με 2-0, ενώ ο Παναιτωλικός αιφνιδιάστηκε.

Παράλληλα, έβαλε το… πόδι του και ο Γκάρι Ροντρίγκες για να επιστρέψει ο Ολυμπιακός στις καλές εμφανίσεις, αφού έδειξε πως γύρισε από το Κόπα Άφρικα ανεβασμένος και με καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι του. Σημείωσε δύο γκολ, ενώ ταλαιπώρησε αρκετά και τους αμυντικούς του Παναιτωλικού.

Από την πλευρά της η ομάδα του Αγρινίου παρά την ήττα της έδειξε ξανά ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Έτρεξε στο Καραϊσκάκη, απείλησε τον Ολυμπιακό, ενώ σκόραρε και είχε και άλλες ευκαιρίες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ένα ημίχρονο να μην τελείωνε ποτέ!

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε να προσφέρει τόσα πολλά, που πραγματικά δεν ήθελες να ακούσεις τη σφυρίχτρα του διαιτητή για την ολοκλήρωσή του! Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναιτωλικός έδωσαν πράγματα στο γήπεδο και παρουσίασαν ένα καλό θέαμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο 20λεπτο θυμήθηκαν τις καλές τους εμφανίσεις. Βέβαια σε αυτό βοήθησαν και τα δύο γρήγορα γκολ που σημείωσαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 2-0 στο ματς!

Μόλις στα 53 δευτερόλεπτα ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν αυτός ο οποίος άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Έγινε η σέντρα του Λαλά από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, με τον Ανέστη να διώχνει και στην επαναφορά ο Βαλμπουενά από κοντά πλάσαρε για το 1-0!

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, αφού ο Ολυμπιακός μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα σημείωσε το 2-0! Ο Αγκιμπού έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Ανέστης έδιωξε, με τον Ελ Αραμπί να πλασάρει στην επαναφορά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι! Και μετά από το δοκάρι ο Ροντρίγκες από κοντά πλάσαρε για το δεύτερο γκολ των «ερυθρόλευκων».

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε και στο 8′ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βέργου, ενώ στο 15′ ο Λαλά μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Όσο περνούσε όμως ο χρόνος ο Ολυμπιακός έδειχνε να χαλαρώνει και ο Παναιτωλικός να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Έτσι άρχισε να απειλεί ακόμη περισσότερο την εστία του Βατσλίκ. Στο 22′ ο Ντούαρτε έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, με τον Βέργο να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και τον Βατσλίκ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Και έξι λεπτά μετά, στο 28′, ο Μόρσεϊ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο με το κεφάλι του Ρέαμπτσιουκ, πήρε την μπάλα στα δεξιά της μεγάλης περιοχής, πέρασε με ντρίμπλα το Μολδαβό και με το δεξί σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, ενώ ο Παναιτωλικός έψαχνε τον τρόπο να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να βγει μπροστά.

Έτσι έμεινε το 2-1 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ανοιχτό, ξανά, ποδόσφαιρο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός δε θέλησε να κλειστεί στην άμυνά του και να κυνηγήσει καμία αντεπίθεση ή στημένη μπάλα για να ψάξει την ισοφάριση. Συνέχισε να παίζει ανοιχτά και είδαμε ξανά ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο πλευρές.

Στο 60′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, με τον Ελ Αραμπί να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά και τον Ανέστη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση! Πέντε λεπτά μετά, 65′, ο Ροντρίγκες γύρισε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Εμβιλά έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό μετά, στο 66′, ο Παναιτωλικός είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Σέντρα του Ντουάρτε από τ’ αριστερά, ο Παπασταθόπουλος δεν έφτασε την μπάλα στον αέρα, ενώ ο Καρέλης έφυγε από τον Ρέαμπτσιουκ, όμως ο επιθετικός του Παναιτωλικού δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, αν και μόνος με τον Βατσλίκ, και η μπάλα πήγε άουτ!

73′ Μεγάλο λάθος του Βργκοτς, ο Γκάρι Ροντρίγκες έκλεψε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και πλάσαρε τον Ανέστη για το 3-1!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Φλόρες στο 88′, αλλά έδιωξε ο Βατσλίκ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς μετά το τρίτο γκολ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Φαντιγκά, Κίτσο, οι οποίοι πέρασαν στο ματς ως αλλαγή.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ (88′ Κίτσος), Λαλά (36′ λ.τρ. Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Ροντρίγκες (88′ Φαντιγκά), Βαλμπουενά (62′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (62′ Τικίνιο).

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αντούνες, Βργκοτς, Λούι, Ντουάρτε (74′ Μπαρμπόσα), Μάρτενσον (79′ Λάρσον), Φλόρες, Περέιρα (62′ Αποστολάκης), Μόρσεϊ, Τσιγγάρας (74′ Μπελεβώνης), Βέργος (46′ Καρέλης).