Τσέλσι - Παλμέιρας 2-1: Ο Χάβερτς την έχρισε παγκόσμια πρωταθλήτρια

Μια δύσκολη νίκη κατάφερε να πάρει η Τσέλσι, απέναντι στην Παλμέιρας, με τους Λονδρέζους να παίρνουν τον τίτλο στην παράταση, με 2-1, με χρυσό σκόρερ τον Κάι Χάβερτς από την άσπρη βούλα στο 117’.

Τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης είχε από την αρχή του αγώνα, η τυπικά γηπεδούχος Τσέλσι, με τους Λονδρέζους να μπαίνουν δυναμικά στην αναμέτρηση και να παίρνουν τη μπάλα στα πόδια τους, προσπαθώντας να χτίσουν σιγά-σιγά το παιχνίδι τους.

Η Παλμέιρας του Φερέιρα, έδειξε να είναι καλά διαβασμένη και αμύνθηκε σωστά, κλείνοντας τους χώρους και προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις, αντεπιθέσεις που ναι μεν κατάφεραν να βρουν, χωρίς όμως να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η Τσέλσι, είδε στο 32ο λεπτό τον Μάουντ να γίνετε αναγκαστική αλλαγή, κάτι που έριξε λίγο την ροή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να βρουν γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν και οι Λονδρέζοι κατάφεραν να βρουν γκολ με τον Λουκάκου στο 55ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ και βάζοντας τις βάσεις για έναν ακόμη τίτλο.

Η απάντηση της Παλμέιρας όμως ήταν άμεση, οι Βραζιλιάνοι κέρδισαν πέναλτι και ο Βέιγκα ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-1

Μετά τα δύο γκολ ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε να ψάχνει με… θέρμη το γκολ, κάτι που λογικά έφερε και την παράταση στην αναμέτρηση.

Στην παράταση υπήρχε μια ομάδα, η Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι έδειχναν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, ενώ είχαν και την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας, μια κατοχή και έφτασε και το 80%.

Ο αγγλικός σύλλογος προσπαθούσε να βρει και το δεύτερο γκολ, παρ’ όλα αυτά η Παλμέιρας έδειχνε να αντιστέκεται σθεναρά. Τη λύση έδωσε ο Κάι Χάβερτς στο 117′ από την άσπρη βούλα, βάζοντας ξανά τους Λονδρέζους σε ρόλο οδηγού, σε ένα δύσκολο σημείο για τους Βραζιλιάνους να απαντήσουν, κάτι που δεν κατάφεραν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τσέλσι (3-4-3): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι, Μάουντ, Χάβερτς, Λουκάκου

Παλμέιρας (4-2-3-1): Ουέβερτον, Ρότσα, Γκόμες, Λουάν, Πίκιερεζ, Ντανίλο, Ζε Ράφαελ, Ντούντου, Βέιγκα, Γκουστάβο Σκάρπα, Ρόνι