Ατλέτικο Μαδρίτης - Χετάφε 4-3: Πήρε τη ματσάρα με Ερμόσο η πρωταθλήτρια

Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε 4-3: Πήρε τη ματσάρα με Ερμόσο η πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μια απίστευτη νίκη, κατάφερε να πάρει η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία κέρδισε με 4-3 τη Χετάφε, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, γκολ, πέναλτι αποβολές και πολλές… συγκινήσεις.

Η Ατλέτικο παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο, στο τέλος μίλησε σαν… πρωταθλήτρια και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Ένα τρελό πρώτο μέρος

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τους «ροχιμπλάνκος» να μπαίνουν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και να φτάνουν μια ανάσα με το 1-0, μετά από πέναλτι που κέρδισαν στο 8ο λεπτό.

Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Λουίς Σουάρες, με τον Σόρια να του λέει όχι και με διπλή επέμβαση να διώχνει τη μπάλα. Το χαμένο πέναλτι όμως δεν φάνηκε να… ρίχνει την Ατλέτικο, η οποία συνέχισε να είναι καλύτερη, να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις.

Ότι δεν πέτυχε ο Ουρουγουανούς επιθετικός, το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 19’, ο Κορέα, ο οποίος μετά από δύο κεφαλιές στην περιοχή της Χετάφε, πετάχτηκε μπροστά από τους αμυντικούς και αφού πρόλαβε τον αντίπαλο τερματοφύλακα έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν όμως στο ισχνό τους προβάδισμα και 8 λεπτά αργότερα, ο Κούνια μετά από μια εξαιρετική επιθετική ενέργεια της ομάδας του, έκανε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη νίκη.

Η συνέχεια όμως άνηκε στη Χετάφε, η οποία έδειχνε να αφυπνίζεται μετά το δεύτερο γκολ της Ατλέτικο και κατάφερε να μειώσει λίγο αργότερα, και το 30ο λεπτό με τον Μαγιοράλ μετά από ασίστ του Γιάνκτο, κάνοντας το 2-1 και δίνοντας διαφορετική τροπή στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έμειναν εκεί και συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν το γκολ που θα έφερνε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία, μια πίεση που δεν έφερε απλά καρπούς, αλλά 2 πέναλτι και τα 2 για χέρια των παικτών της Ατλέτικο.

Το πρώτο ήρθε στο 37ο λεπτό, ενώ το δεύτερο στο 42ο, με τον Ουνάλ να αναλαμβάνει και τις δύο εκτελέσεις, σκοράροντας ισάριθμες φορές και βάζοντας μέσα σε 5 λεπτά την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελείωνε με τη Χετάφε να έχει το προβάδισμα, όμως τα 7 λεπτά καθυστερήσεων και ο Κορέα είχαν άλλη άποψη. Ο Αργεντινός επιθετικός στο 45+4’ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Λεμάρ και κατάφερε να ισοφαρίσει, κάνοντας το 3-3, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Ερμόσο είπε την τελευταία λέξη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ατλέτικο Μαδρίτης να δείχνει πως θέλει να επιβάλει το δικό της ρυθμό, με σκοπό να βρει το γκολ που θα της δώσει και πάλι το προβάδισμα, κάτι που εν μέρει κατάφερε, καθώς πήρε τη μπάλα περισσότερο στα πόδια της και έψαξε ένα τέταρτο γκολ, όλα όμως άλλαξαν στο 58ο λεπτό, όταν ο Φελίπε με ένα τρομακτικό μαρκάρισμα, βρήκε τον αντίπαλό του στα πλευρά με τις τάπες και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Για να ανταπεξέλθει στα νέα δεδομένα ο Σιμεόνε, αναγκάστηκε να βγάλει τον Λουίς Σουάρες και στη θέση του να περάσει τον Ερμόσο, κάνοντας αυτόματα πιο αμυντική την ομάδα του. Η Χετάφε από εκεί το σημείο και μετά αρχίσε να ελέγχει πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, πήρε τη μπάλα στα δικά τους πόδια και άρχισε να ψάχνει τον τρόπο που θα απειλήσει τον Όμπλακ, κάτι το οποίο όμως δυσκολευόταν να καταφέρει.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του β’ μέρους, έπαιξαν και οι αλλαγές τον δύο προπονητών και κυρίως αυτές του Σιμεόνε, ο οποίος από τη στιγμή που έβλεπε την κυριαρχία της Χετάφε, προτίμησε να βάλει παίκτες για να κλείσει χώρους και να κρατήσει το 3-3 και με τους Βρσάλικο, Ντε Πολ και Ζοάο Φέλιξ, έκανε αυτό ακριβώς, κλειδώνοντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, με την είσοδο του Μάτα στο 76’.

Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, η καρδιά της πρωταθλήτριας όμως, είχε άλλα σχέδια και με τον Ερμόσο στο 89’ πήρε ξανά το προβάδισμα, ξεραίνοντας τους φιλοξενούμενους. Ένα προβάδισμα το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας ένα σημαντικό και πολύ δύσκολο τρίποντο.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Φελίπε, Μανταβά, Κορέα (74’ Βρσάλικο), Κόκε, Κοντογκμπιά (74’ Ντε Πολ), Λεμάρ, Σουάρες (60’ Ερμόσο), Κούνια (74’ Ζοάο Φέλιξ)

Χετάφε (5-3-2): Σόρια, Σουάρεθ, Τζένε, Μίτροβιτς (76’ Μάτα), Κουένκα, Γιάνκτο (81’ Σίλβα), Ροντρίγκες (81’ Βιγιάρ), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Ουνάλ (55’ Γιοκούσλου), Μαγιοράλ