Χερμάν Μπούργος: Πρώτος Νοτιοαμερικάνος με νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη

Με το νικηφόρο ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη, ο Χερμάν Μπούργος έσπασε ένα ρεκόρ! Έγινε ο πρώτος προπονητής από τη Νότια Αμερική που κερδίζει στο πρώτο του ματς στον κιτρινόμαυρο πάγκο, στην μεγάλη κατηγορία.

Νωρίτερα, οι Αργεντίνοι Χουάν Ραμόν Ρότσα, Γκιγιέρμο Όγιος και Έκτορ Κούπερ, ο Ουρουγουανός Πέπε Σασία και ο Βραζιλιάνος Μαζίνιο δεν είχαν καταφέρει να κερδίσουν, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League.

Στα χαρακτηριστικά γεγονότα της νίκης του Άρη επί του Ατρομήτου, είναι το πρώτο γκολ του Μαντσίνι, στην εκπνοή του ημιχρόνου. Με το γκολ αυτό ο Άρης έφτασε τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα, όταν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Ακόμα, ο Άρης συμπλήρωσε 40 νίκες με 3-0 σκορ στην ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League.

Γκολ Νο 400 με υπογραφή Ιτούρμπε

Ο Χουάν Μανουέλ Ιτούρμπε πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα το οποίο ήταν το 400ο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League Interwetten.

Ήδη είχε πετύχει νωρίτερα δύο γκολ ο Ντανιέλ Μαντσίνι, κάτι που είχε να κάνει παίκτης του Άρη εδώ και 14 μήνες στο πρωτάθλημα και πάνω από 20 μήνες στο “Κλεάνθης Βικελίδης”!

Ο προηγούμενος παίκτης του Άρη που είχε πετύχει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι ήταν ο Φακούντο Μπερτόγλιο στις 19 Δεκεμβρίου 2020, ΟΦΗ – Άρης 0-3. Εντός έδρας είχε να πετύχει παίκτης του Άρη δύο γκολ από τις 6 Ιουνίου 2020, Άρης – ΟΦΗ 3-1 με δύο γκολ του Μπρούνο Γκάμα.