Κασίμπασα - Φενέρμπαχτσε 1-2: Νίκησε και μπήκε στην τετράδα η Φενέρ του Πέλκα

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Κασίμπασα σε αγώνα για την 27η αγωνιστική της Super Lig και μπόρεσε έτσι να μπει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα «κίτρινα καναρίνια» άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Μίχα Ζάιτς στο 6ο λεπτό, αλλά η Κασίμπασα ισοφάρισε σε 1-1 με το γκολ του Μουλεκά στο 67′. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε πέτυχε ο στόπερ της ομάδας, Ατίλα Σάλαϊ, που σκόραρε στο 90+1′ λυτρώνοντας την ομάδα του Ισμαΐλ Καρτάλ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μαμπίλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90+7′.

Ο Δημήτρης Πέλκας μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 81ο λεπτό στην θέση του Ιρφάν Καχβετσί.

Κασίμπασα (πρ. Ουμίτ Σενγκούλ): Τασκιράν, Σπάγιτς (90+5′ Ντονκ), Σερμπέστ, Χαντεργκιονάι, Ελμαλί, Χασπολάτ, Χαϊραντίνοβιτς, Εϊσερίκ (60′ Τράβνικ), Φαλ (60′ Μαμπίλ), Μπεν Ουάνες, Μποζόκ (59′ Μουλεκά)

Φενέρμπαχτσε (πρ. Ισμαΐλ Καρτάλ): Μπαγιντίρ, Αζίζ, Κιμ, Οσαγί-Σαμουέλ, Σάλαϊ, Ζάιτς (90′ Βαλένσια), Κρέσπο, Καχβετσί (81′ Πέλκας), Γκιουλέρ (66′ Γιαντάς), Ρόσι, Μπερίσα (66′ Ντουρσούν)