Μαρσέιγ - Μονακό 0-1: «Απέδρασε» από την Μασσαλία και επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Πριγκιπάτου

Η Μονακό επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ στο μεγάλο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1 και γεύτηκε τη χαρά της νίκς μετά από τρία παιχνίδια φτάνοντας στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Οι Μονεγάσκοι μπορεί να μην ήταν η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι, ωστόσο ήταν εκείνη που έβρισκε δίχτυα έστω και με τις λιγοστές ευκαιρίες της. Πρώτα τα κατάφερε στο 44ο λεπτό με τον Ζεάν Λούκας, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ με παρέμβαση του VAR κι έπειτα στο 59ο λεπτό με τον Ζέλσον Μαρτίνς, που μέτρησε κιόλας χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν.

Έτσι, η ομάδα του Πριγκιπάτου έφτασε τους 41 βαθμούς όντας 8η και τρεις βαθμούς πίσω από την 5η Στρασμπούργκ και τις θέσεις που δίνουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στην τρίτη θέση έπεσαν οι Μασσαλοί μετά την αποψινή τους ήττα παραχωρώντας την δεύτερη στην Νις, που κέρδισε με 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν.

Μαρσέιγ (πρ. Χόρχε Σαμπάολι): Λόπεθ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Ρονζιέρ (80′ Λιρολά), Πέρες (80′ Κολάσινατς), Γκεντουζί, Καμαρά, Γκέρσον, Παγιέτ, Μίλικ, Μπακαμπού (65′ Ντιένγκ)

Μονακό (πρ. Φιλίπ Κλεμά): Νίμπελ, Ντισασί, Μπαντιασίλε (78′ Ματσιμά), Βάντερσον, Ενρίκε, Τσουαμενί, Φοφανά, Βόλαντ (78′ Μποαντού), Ζεάν Λούκας, Μαρτίνς (78′ Ντιόπ), Μπεν Γιεντέρ (85′ Γκολόβιν)